KRNOV | Svatý Martin opět dorazí na bílém koni. V neděli 11. listopadu v 11.15 hodin, po ukončení poutní mše, která začne v 10.00 hodin, se na prostranství před farním kostelem uskuteční jeho slavnostní přivítání.

Foto: STA Bruntálsko

Hlavním celebrantem při svatomartinské pouti bude Tomáš Mlýnek, vojenský kaplan 14. pluku logistické podpory Pardubice, který od března do října roku 2014 sloužil v afgánském Bagrámu. „O hudební doprovod se postará Krnovský chrámový sbor pod vedením Václava Mičky a Krnovské žesťové kvarteto, tentokrát zazní Missa antiqua od Wolframa Menschika,“ říká za organizátory Ludmila Čajanová a dodává, že krnovská farnost připomíná tuto tradici již několik let.

Mezi obyvateli vítání svatého Martina získalo za tu dobu značnou oblibu a každoročně se ho účastní stovky lidí. „Ani letos nebude chybět občerstvení a návštěvníci se mohou těšit také na lahodné poutní perníčky, pečlivě zdobené ženami z farnosti, horký čaj i skleničku svatomartinského vína. Po slavnosti bude pro veřejnost otevřena kostelní věž,“ vyjmenovává Ludmila Čajanová.

Podle legendy svatý Martin, ještě jako voják, potkal promrzlého žebráka. Mečem rozetnul svůj plášť a jednu polovinu mu dal. Následující noc se mu zjevil Kristus, který byl oděný do poloviny jeho pláště. Po propuštění z armády svatý Martin žil deset let jako poustevník a později se stal biskupem, když předtím založil zřejmě nejstarší klášter v západní Evropě. Zemřel v roce 397 a je patronem vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů, přičemž nejčastěji bývá zobrazen právě na koni s půlkou pláště.