BRUNTÁL | Město defibrilátory (AED) nakoupilo z vlastního rozpočtu na základě rozhodnutí radních. Při hledání vhodného umístění AED padla volba na místa, kde je obvyklý větší pohyb lidí, kde budou defibrilátory ihned dostupné a současně kde budou chráněny před nepřízní počasí či nenechavci. Jejich obsluha je velmi jednoduchá a v případě nutnosti ji dle srozumitelných obrázkových instrukcí zvládne i běžný kolemjdoucí.

Foto: MěÚ Bruntál

Jeden je umístěn ve vstupní chodbě Městské policie Bruntál, kde je k dispozici nonstop.

Druhým místem s defibrilátorem je stěna recepce v hlavním vchodu do budovy Městského úřadu Bruntál. Zde je přístroj dostupný od pondělí do pátku, vždy od 6.00 do 18.00 hodin.

Třetím místem pak je objekt bruntálského Wellness centra, kde byla zřízena stanice AED ve vstupním vestibulu u vstupu do restaurace. Defibrilátor zde je dostupný vždy v pondělí od 10.00 do 21.00 hodin a dále pak od úterý do neděle v čase od 7.00 do 21.00 hodin.

„Náhlé selhání srdce je velmi častou příčinou úmrtí, přitom postiženého lze v mnoha případech zachránit včasným zásahem. Není nic cennějšího než lidský život, takže s nákupem defibrilátorů nebylo co řešit. V současné době jich má město k dispozici celkem pět, kromě těchto tří stacionárních jsou další dva v zásahových vozidlech městských policistů a hasičů,“ komentoval instalaci AED starosta města  Petr Rys.

Umístění defibrilátorů bylo konzultováno se Zdravotnickou záchrannou službou MSK a s Podhorskou nemocnicí. Vhodnost kategorie přístrojů AED a jejich uložišť (skříněk) byla konzultována také s dodavateli těchto přístrojů a záchranáři z jiných krajů.

Údaje o umístění a dostupnosti AED byly zavedeny do mapy AED mobilní aplikace (dostupné budou po aktualizaci aplikace) a webového portálu Záchranka a rovněž i do centrální databáze AED Integrovaného bezpečnostního centra v Ostravě.

Zdroj: MěÚ Bruntál

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.