BRUNTÁL | Instalace žulové desky je výsledkem úsilí pracovníků Velvyslanectví Ruské federace v České republice, resp. zastoupení Ministerstva obrany RF pro vojensko-memoriální činnost, kteří několik let pracovali na zjištění jmen a osudů padlých sovětských vojáků.

Foto: MěÚ Bruntál

Na osm set rudoarmějců, kteří zemřeli během válečných operací na území okresu Bruntál, spočívá na městském hřbitově v Bruntále. S výjimkou několika důstojníků však na památníku až dosud scházela jména vojáků. Většinu jejich jmen se podařilo dohledat až po více než tři čtvrtě století od konce druhé světové války.

Práce v archivech byla završena v loňském roce, kdy zástupci ruské ambasády požádali město o spolupráci a povolení instalace žulové tabule v souladu s rusko-českou mezivládní dohodou o vzájemné údržbě válečných hrobů.

Samotné práce na instalaci tabule, sestávající z bloků na betonovém základu, byly provedeny v závěru loňského roku. Tabule obsahuje celkem sedm set jmen vojáků s rokem jejich narození a datem úmrtí. Obnovou prošly také další prvky památníku. Náklady plně uhradila ruská strana.

Zdroj: MěÚ Bruntál

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.