BRUNTÁL | Na počest bruntálského válečného veterána Petra Becka byla v sobotu 7. března na náměstí Míru odhalena pamětní deska.

Foto: MěÚ Bruntál

Je umístěna na rohovém domě u výjezdu do ulice Svatopluka Čecha, v místech, kde stával rodný dům čestného občana Bruntálu. Pamětní desku odhalila jeho žena Ludmila.

Aktu se zúčastnili členové rodiny Beckovy, představitelé města a spolků a také senátor Ladislav Václavec a zástupce Generálního konzulátu Ruské federace v Brně Arťom Indyčenko. Ten v projevu zdůraznil odkaz Petra Becka coby účastníka druhé větové války v řadách osvobozenecké Rudé armády.

K přítomným promluvil starosta Bruntálu Ing. Petr Rys, MBA. „Zastavme se a splaťme zde společně dluh vůči Petru Beckovi. Udělejme něco, s čím se čas hned tak nevypořádá. Něco, co bude jeho osobnost připomínat dlouhá desetiletí,“ řekl starosta před odhalením pamětní desky. Stalo se tak rok poté, co Petr Beck navždy odešel.

Narodil se v Bruntále 22. července 1927. Přežil pobyt v koncentračních táborech v Terezíně i Osvětimi, po útěku z pochodu smrti se přidal k Rudé armádě. Prezident republiky Miloš Zeman mu propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.

Zdroj: MěÚ Bruntál