MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ, OPAVSKO (AKTUALIZOVÁNO) | U Hlučína na Opavsku se zatřásla zem. Moravskoslezský kraj tak zasáhlo zemětřesení! To dosáhlo hodnoty 3,2 Richterovy škály.

Zemětřesení Moravskoslezský kraj

Foto: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR

V noci okolo čtvrté hodiny v neděli 10. prosince 2017 občany v Moravskoslezském kraji vyděsilo zemětřesení. Zaregistrovali, že se chvěje zem, budovy, ale v některých místech padalo i vybavení uvnitř domů či bytů. Podle Středomořského evropského seismologického centra zemětřesení dosáhlo hodnoty 3,2 Richterovy škály. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u Hlučína na Opavsku, přesněji Markvartovice, ke kterému došlo asi v hloubce okolo osmi kilometrů.

Na sociálních sítích se od nedělního rána rozeběhla diskuze o nočním jevu. Obyvatele Moravskoslezské kraje to hodně vyděsilo. Zjišťují mezi sebou, kde všude se lidé se zemětřesením setkali, jaké škody napáchalo a jestli není někdo zraněný. Zemětřesení zaznamenala také jedna obyvatelka v Holčovicích na Krnovsku. Uživatelka Janča Šenkárová to komentovala na Facebooku: „Mazec, taky jsem se vzbudila před čtvrtou. Chvěla se postel a dekorace na okně. A to jsem z Holčovic!“

Situace bez škod a zranění

Situace se obešla bez zásahové činnosti hasičů, pouze jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje z Poruby provedla monitoring na základě vůbec prvního oznámení o otřesech. „Na tísňovou linku jsme do 6. hodiny ranní obdrželi zhruba dvě desítky telefonátů,” informoval zastupující mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Že se jedná o seismický otřes měli profesionální hasiči potvrzeno od Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. „Žádný náš zásah, který by směřoval přímo k likvidaci následků či škod, popřípadě evakuaci, neproběhl,” uzavřel zastupující tiskový mluvčí hasičů Kozák.

Pokud jste narazili na další informace, zaregistrovali jste škody na majetku anebo na jiné zajímavosti okolo nočního zemětřesení, napište nám anebo nám pošlete i fotografie na e-mail zpravodajstvi@studio-sta.cz.