MSK | Přibližně třicet seniorů si vyslechlo rady jak postupovat v případě, že se stanou obětí kybernetického útoku. Radili jsme, jak mohou své osobní počítače nebo mobilní telefony řádně ochránit proti zneužití. Vysvětlili jsme si dále pojmy Vishing, Phishing. Proč je nebezpečné sdělovat po telefonu čísla platebních karet, PIN kódu. Jak postupovat, když se stanu obětí těchto útoků apod. Přednáška se konala 13. srpna 2021.

Foto: Policie ČR

V závěru se přednáška přenesla do zajímavé debaty nad zkušenostmi posluchačů s touto problematikou.

Phisching a visching je jednou z metod podvodníků na sítích, kteří se Vás snaží oklamat a donutit, buď telefonním hovorem či podvodným odkazem, ke sdělení přístupových hesel do Vašich počítačů a nejen to. Takto z Vás můžou vylákat čísla bankovních účtů, PIN kódů apod. Zpravidla po kliknutí na takové to odkazy dojde k přesměrování na podvodný web, který vyžaduje, abyste se přihlásili prostřednictvím svých přihlašovacích údajů. Pokud se o to pokusíte, dojde k úniku vašich přihlašovacích údajů a jejich případnému zneužití.

  • Proto nikdy po telefonu nesdělujte osobní údaje a informace o bankovním účtu či platební kartě.
  • Nikomu nepřeposílejte žádné potvrzovací SMS zprávy s unikátním kódem, když transakci sami neprovádíte.

Abychom předešli těmto nepříjemnostem, nepodceňujte prevenci. Dohledat pachatele je mnohdy komplikované. Při zjištění hackerských útoků zvažte instalaci antivirových programů a aplikací. Podvodnou stránku můžete najít rovněž na serveru Hoax.cz. V případě, že dojde k napadení Vašeho bankovního účtu, neostýchejte se kontaktovat Policii ČR.

Zdroj: Policie ČR