MSK | Na jubilejním 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže, která se v tomto týdnu konala v Královéhradeckém kraji, zazářily moravskoslezské sportovní naděje. V celkovém pořadí krajů vybojovali naši sportovci druhé místo. Domů přivezli devět zlatých, sedm stříbrných a šest bronzových medailí. Nejvíce zazářili hokejisté, krasobruslaři, snowboardisté a běžkaři.

„Obří gratulace! Děkuji všem mladým sportovcům za jejich skvělou reprezentaci Moravskoslezského kraje. Po dlouhých letech jsme se v celkovém pořadí krajů dostali na stupeň vítězů. Věřím, že tak začíná nová éra, a že to zlato brzy vybojujeme. Příští zimní olympiáda se bude konat v našem kraji, domácí prostředí a podpora našich skvělých fanoušků jistě udělají své. Letošní Olympiáda dětí a mládeže je dalším důkazem, že Moravskoslezský kraj sportovnímu světu nabízí výjimečné talenty,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že se s úspěšnými medailisty hned po jarních prázdninách setká, aby jim poděkoval a pogratuloval i osobně.

Na olympiádu se letos z Moravskoslezského kraje vypravilo 88 mladých sportovců, své síly poměřili s více než tisícovkou konkurentů. Organizátor olympiády hlásí účast 1151 mladých talentů. „Konkurence byla skutečně velmi silná. Asi nejnapínavější chvíle jsme prožili při hokeji, kdy jsme v samém finále po dvou třetinách prohrávali s Plzeňským krajem 0:2. Pak se podařil famózní obrat a díky třem brankám jsme vybojovali zlato. Naši mladí hokejisté si tak zopakovali úspěch z poslední zimní olympiády. Děkuji ale i ostatním reprezentantům našeho kraje. Všichni ze sebe vydali maximum, někteří se na stupně vítězů postavili, jiní si určitě odvezli spoustu zážitků i motivace do dalších tréninků. Jsem na naše mladé sportovce opravdu pyšný. A velké poděkování samozřejmě patří i všem trenérům a celým týmům,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Velký úspěch zaznamenali také moravskoslezští krasobruslaři, prvenství ve své kategorii získali Vojtěch Warisch, Jan Vršek a jedenáctiletá Veronika Taubeová, která byla nejmladší členkou krasobruslařské výpravy a která do této chvíle žádný úspěch nezaznamenala. Stala se tak jedním z hlavních objevů olympiády. Zlato získal za sprint v lyžařském orientačním běhu Štěpán Holas, paralelní obří slalom opanovali snowboardisté Vendula Mináriková a Lukáš Smažák. V běžeckém lyžování zrakově postižených zabodoval Matěj Kotěšovský, který dokonce získal dvě zlaté medaile, a to za klasický sprint a závod s intervalovým startem.

Na programu letošní olympiády bylo 10 sportů a 26 disciplín. Pouze tři kraje dokázaly ve sportovních zápoleních překonat hranici 200 bodů. Celkové hodnocení s 252 body ovládla domácí výprava. Druhé místo obsadil Moravskoslezský kraj a stupně vítězů doplnil kraj Liberecký.