BRUNTÁL | Žádné startovací byty nebo garsonky, ale rodinné domy či prostorné vícepokojové byty, nejlépe v osobním vlastnictví. Taková je představa mladých lidí o bydlení v Bruntále, pokud by ve městě měli zůstat.

Foto: Pixabay

Vyplynula z dotazníkového šetření, které v druhé polovině minulého školního roku provedli členové poradní komise mladých. Získali názory a postoje 334 respondentů z devátých ročníků základních škol, všech bruntálských středních škol, ale také vysokoškoláků. Účelem dotazníku bylo zjistit skutečné názory generace, která bude užívat výsledky současného plánování, projektování a investování.

Jde zejména o lokalitu Za Mlékárnou, určenou k zástavbě rodinnými a bytovými domy.

Ačkoliv mírná většina dotázaných neplánuje po dokončení studia zůstat v Bruntále, významné procento ještě není rozhodnuto nebo svoji budoucnosti vidí jednoznačně v našem městě.

Více než dvě třetiny mladých by rády žily v rodinném domě, ať už koupeném nebo nově postaveném na získaném pozemku. Většina těch, kteří preferují bydlení v bytě, pak upřednostňuje osobní vlastnictví před nájemním bydlením. Současná nabídka bydlení v Bruntále je podle většiny nedostatečná.

Bezmála čtvrtina ze všech dotázaných by uvítala bydlení v lokalitě Za Mlékárnou, zatímco další třetina to nevyloučila. Mezi pozitivy mladí vyjmenovali dobré umístění lokality, finanční dostupnost bydlení v Bruntále či možnost realizace moderního bydlení. Mezi negativními argumenty převažovala neochota zůstat v Bruntále nebo vzdálenost lokality od centra města.

Velikost, resp. uspořádání bytu vidí mladí jednoznačně: nejvíce by jich dalo přednost bytu v konfiguraci 3+1, 2+1 a 4+1. Naopak zájem o jednopokojové byty mladí vyjádřili minimální. Většina by uvítala balkon, rezervované stání pro auta a sklep. Mladí mají jasno i v otázce výše nájmu – pro největší skupinu je přijatelné ve výši 5 až 8 tisíc korun měsíčně, druhá nejpočetnější skupina by platila 8 až 10 tisíc.

Mimo otázky bydlení se respondenti vyjadřovali i k tomu, co by bylo důvodem jejich odchodu z Bruntálu a co by město mělo udělat pro mladé lidi. Kompletní výsledky dotazníkového šetření jsou k dispozici ke stažení na webu města. „Jako gestor komise mladých jsem rád, že její členové přišli s iniciativou oslovit mladé lidi, potenciální zdejší zaměstnance a obyvatele Bruntálu, a zjistit, co jim tady skutečně chybí a v čem by jim město mohlo pomoci,“ okomentoval dotazníkové šetření místostarosta města Radek Zatloukal.

Zdroj: MěÚ Bruntál

Prezentace výsledků [PDF, 2,7 MB]

Dotazník pro školy – Koncepce bydlení pro mladé “Za Mlékárnou”