VRBNO POD PRADĚDEM (FOTO) | V lokalitě ulic Husova a Na Bělidle ve Vrbně pod Pradědem počítá územní plán a městská studie s výstavbou rodinných a bytových domů. Místní by tak přišli o své zahrádky, které zde mají již několik desítek let. Proto sepsali petici. O záměru rozhodnou vrbenští zastupitelé.

Foto: Zdeňka Spurná

Ve Vrbně pod Pradědem se za poslední dobu vyostřila atmosféra okolo záměru výstavby rodinných a bytových domů v oblasti ulic Husova a Na Bělidle. Počítá s tím územní plán i městská studie, kterou si nechala vypracovat zdejší radnice. Srovnat se zemí by tak přišlo mnoho zahrádek. Místní proto sepsali petici.

“Sepsali jsme petici, protože se zde jedná o vybudování ploch k bydlení – pro rodinné a bytové domy. V této lokalitě jsou vybudovány zahrádky nás Vrbeňáků a využíváme je k odpočinku již několik let, mnozí až několik desítek let. Požádali jsme proto zastupitelstvo, aby přehodnotilo záměr zde vystavit domy. Chceme tady mít i nadále zahrádky!” přiblížila problematiku hlavní iniciátorka petice Hana Pospíšilová.

Místní oslovili i Studio STA – multimediální agenturu o.p.s. o pomoc při řešení problematiky týkající se zahrádek. “Studio STA se také zabývá podporou zachovávání tradic a společenského života občanů. Když nás proto oslovili místní ohledně zahrádek, zahájil jsem jednání, následně svolal iniciátory petice a zástupce města k jednomu stolu, aby se záležitost projednala a došlo se ke vzájemné shodě,” dodal zakladatel Studia STA Radek Vráblík, který je občanem Vrbna pod Pradědem.

Společného jednání, které se uskutečnilo v pátek 18. června 2021 odpoledne, se za vrbenskou radnici zúčastnila místostarostka Iveta Pešatová, která všechny seznámila s jejich nynějšími záměry a doporučujícím stanoviskem pro zastupitelstvo města.

“V současné době neuvažujeme o prodeji pozemků na výstavbu rodinných domů. Zatím ponecháme současné nájmy. Pokud nám to zastupitelstvo schválí, budeme se soustředit na lokalitu Žižkova,” sdělila na setkání místostarostka Vrbna pod Pradědem Iveta Pešatová.

O záměru výstavby rodinných domů, petici a celé problematice lokality zahrádek budou rozhodovat vrbenští zastupitelé na svém jednání ve Středisku kultury a vzdělávání ve středu 23. června 2021 od 16 hodin.

“Jsme rádi, že můžeme lidem pomoci i v tomto směru. Předpokládám, že zastupitelé rozhodnou správně a není jim lhostejná mnoholetá zahrádkářská činnost, která se podílí na zachování a ochraně zemědělského půdního fondu, zmírnění dopadu klimatických změn, přispívá k zadržování vody, ochraně přírody a pestrosti krajinného rázu. Má také výchovný vliv pro utváření vztahu k přírodě nejenom mladé generace,” uzavřel Radek Vráblík.

Foto: Zdeňka Spurná