BRUNTÁL | V disciplínách požárního sportu se v sobotu 14. srpna na hřišti na Chelčického ulici v Bruntále utkala stovka malých závodníků. Soutěž Bruntálské šedesátky „O zubatou žábu“ se konala už po šesté.

Zdroj: MěÚ Bruntál

Letošní soutěže se zúčastnilo 103 závodníků z 20 sborů dobrovolných hasičů z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje.

Závod v běhu na 60 m překážek je určen pro mladé hasiče ve věku 6-15 let. Ti mezi sebou soupeří v několik kategoriích. Na trati  překonávají překážku, se dvěma hadicemi přeběhnou kladinu, poté hadice spojí dohromady, napojí jednu spojku hadice na rozdělovač a na druhou spojku hadice zapojí proudnici. S tímto vedením proběhnou cílem v co nejlepším čase. Po zaběhnutí základních kol absolvují ještě play-off o zubatou žábu.

Všichni vítězové základních kol letos obhájili svou pozici a vyhráli i zubatou žábu. V kat. mladší dívky (6 – 11 let) zvítězila Anastázie Kalichová (Milotice nad Bečvou), mezi mladšími chlapci zvítězil Ondřej Slavický (Ostrava – Heřmanice). Vítězkou v kategorii starší dívky (12 – 15 let) se stala Michaela Adamcová (Kravaře), v kat. starší chlapci zvítězil Šimon Šuba (Milotice nad Bečvou).

Především Šuba Šimon v kategorii starších chlapců v každém rozběhu (2 rozběhy základního kola 11,9s + 11,5s, semifinálový 11,36 s a finálový rozběh 11,5s) zaběhl čas pod 12s, kdy každý čas pod 12s se již řadí k nejlepším časům závodníku v ČR a SR. Každopádně rekord tratě se změnil v kategorii mladších dívek, kdy Anastázie Kalichová zaběhla 14,27s a vylepšila původní rekord dráhy v této kategorii z roku 2019 Pospíšilové Rozálie 14,34s. Šimonovi k rekordu tratě v kategorii starší chlapci chybělo 12 setin sekundy, jelikož rekord dráhy drží z roku 2017 Jiří Červinka časem 11,24s. Bohužel v letošním roce se závodů nemohli zúčastnit závodnici ze Slovenska.

Hlavním organizátorem soutěže Bruntálské šedesátky je Ludmila Spálovská, která akci zajišťuje ve spolupráci se sborem dobrovolných hasičů Staré Heřminovy. Závod je od roku 2018 součástí seriálu Slezského poháru.

„Přes 50000 dětí do 18 let sdružuje Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Zájem o požární sport je především u hasičů, každopádně když k němu přičichne člověk zvenčí, tak si ho zamiluje, protože hasiči jsou rodina. V porovnání s atletikou požární sport není až tak známý širší společnosti. Ovšem jedná se o velmi tvrdý a krásný sport, kde se závodníci již musí připravovat jako sportovci v profesionálních sportech, aby v požárním sportu uspěli,“ uvedl Karel Skotnica z SDH Staré Heřminovy.

Požární sport se skládá z velké části z atletiky, děti se navíc učí první pomoc, uzly, orientaci v neznámem prostoru, jak co hasit a podobně. Tento sport v dětech navíc upevňuje dobrovolnickou práci, učí je pomoci bližnímu, práci pro společnost. Mnohé děti následně v dospělosti pracují pro některou ze záchranných složek.

 

Zdroj: MěÚ Bruntál