OSOBLAŽSKO | V rámci dobrovolnického tábora s názvem „Blažené Osoblažsko“ se v neděli 21. srpna sejdou  ve Slezských Rudolticích mladí lidé ve věku od 16 do 70 let, aby pokračovali v opravách vzácného slezského gotického kostela sv. Jiří v Pelhřimovech ze 13. století (zřejmě kolem roku 1275).

Foto: Ivo Dokoupil

Kostel zůstal v komunisty zlikvidované obci Pelhřimovy na Osoblažsku. Celkem 20 účastníků již po dvacáté prvé přijede do bohem zapomenutého kouta Moravskoslezského kraje, aby svými silami přispěli k záchraně kostela, který byl ještě před pár lety odsouzen k zániku. Tábor skončí v neděli 28. srpna, účastníci bydlí v obci Slezské Rudoltice a na práci na kostele dojíždějí na kolech.

„Náš kostel je jedním z nejstarších dochovaných kostelů ve Slezsku,“ říká koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil. „Za ta léta, co kostel zachraňujeme, jsme díky státu a sponzorům opravili střechu, strop, unikátní dřevěnou věž kostela, sakristii a kůr. Teď pracujeme na opravě vnitřních a vnějších omítek a začneme pokládat i druhou část modřínové podlahy. Současně restaurátor Filip Menzel letos rekonstruuje malby z roku 1420 na východní stěně presbytáře. Kvůli chystané rekonstrukci podlahy budou v kostele archeologové provádět sondáže. Kostel by se měl stát centrem našeho projektu obnovy vesnice Pelhřimovy na české straně hranice,“ uvedl Dokoupil

Zdroj: Hnutí duha

top