KRNOV | Čtyřdenní famtrip po Krnovsku, určený pracovníkům turistických informačních center. Setkání mládeže ve francouzských Dolomitech nedaleko Saint-Égrève. Fotbalový turnaj v litevském Telšiai. To jsou letošní akce, které se uskutečnily v rámci spolupráce partnerských měst – Krnova, francouzského Saint-Égrève, litevského Tešiai a polského Mińsku Mazowieckého. Jak se bude jejich spolupráce vyvíjet v příštím roce, plánovaly společně s německým Karbenem na konci září v Saint-Égrève.

Foto: MěÚ Krnov

Krnov prezentoval dva projekty, které se setkaly u ostatních s velkým ohlasem. „U Evropské komise v Bruselu se v současnosti ucházíme o podporu projektu s názvem Náprava euroskepticismu a solidarita v době krize. Jedná se o společné setkání mládeže k tomuto velmi aktuálnímu tématu. Účastníci budou mít za úkol určit klady a zápory evropské integrace a po společných diskusích vydefinovat problémy a navrhnout jejich řešení pro své město,“ uvedl vedoucí odboru strategického rozvoje Tomáš Kolárik, který se zářijového setkání partnerských měst účastnil společně s místostarostou Michalem Brunclíkem a Monikou Vyležíkovou, vedoucí oddělení vnějších vztahů.

Druhý projekt je rovněž zaměřen na mládež. „Plánujeme uspořádat sportovní kemp pro děti z partnerských měst, na kterém nepůjde v první řadě o vítězství, ale hlavně o komunikaci. Chceme totiž týmy pro jednotlivé sportovní zápasy a disciplíny namixovat. Děti z Francie, Polska, Litvy, Německa a Česka se tak budou muset navzájem domluvit,“ popsala projekt Monika Vyležíková.

Vzhledem k tomu, že i ostatní partneři ve svých projektech často zmiňovali sport, kulturu a vzájemné poznávání, vše zaměřené na děti a mládež, mohli by se v příštím roce mladí basketbalisté či fotbalisté z Krnova podívat do Mińsku Mazowieckého a zástupci dětských parlamentů do Saint-Égrève. „Se zajímavým nápadem pak přišel Karben, který by chtěl, zřejmě až v roce 2019, zorganizovat 24hodinový běh. Realizace všech projektů je ale závislá na rozpočtech jednotlivých měst, které se budou schvalovat na konci roku,“ uzavřela Monika Vyležíková.

Zdroj: MěÚ Krnov