BRUNTÁL | Mateřská škola na Komenského ulici v Bruntále se může pochlubit nejdelší historií mezi místními mateřinkami a více jak dvěmi tisícovkami dětí, které připravila na další vzdělávání. Výročí svého vzniku připomněla oslavami.

Foto: MěÚ Bruntál

Oslavy 60. výročí započaly minulý týden v úterý a trvaly do konce týdne.  Od úterý byla v tělocvičně školky k vidění výstava dětských výtvarných prací. Část expozice tvořily fotografie z historie i současnosti mateřinky. Paní učitelky s dětmi připravily pro rodiče vystoupení a ve čtvrtek se uskutečnilo setkání stávajících a bývalých zaměstnanců školky.  V pátek 1. června si pak děti užily zábavný program na zahradě.

Budova, v níž školka nyní sídlí, byla postavená ve třicátých letech minulého století. Sloužila České menšinové škole a později i dalším školám.

Mateřská škola sem byla přestěhována 1. června 1958. V září téhož roku zde byly otevřeny 3 oddělení pro 90 dětí. „Jídlo se dováželo z ústřední kuchyně ze zámku. Zahrada sahala až k potoku, měla dvě pískoviště a dvě houpačky,“ připomněla historii školky současná ředitelka Irena Vochyánová.

Během uplynulých 60. let se zde vystřídalo 10 ředitelek, 100 učitelek a 69 správních zaměstnanců.

Ulice, na které mateřská škola sídlí, byla v historii několikrát přejmenovaná. Obyvatelé Bruntálu školku častěji snáze identifikují pod názvem „Mahenka“. V současnosti mateřinka provozuje šest tříd a jednu třídu logopedickou pro celkem 132 dětí.

Zdroj: MěÚ Bruntál