BRUNTÁL | Největší laboratoř pro 3D tisk v Moravskoslezském kraji se nachází v Bruntále. K dispozici je zde dvacet tiskáren. Slouží k výuce žákům Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Bruntále.

Foto: MěÚ Bruntál

Střední průmyslová škola a Obchodní akademie v Bruntále se snaží držet krok s rychlým vývojem nových technologií a nabízet svým žákům vzdělání, které jim pomůže se dobře uplatnit na trhu práce. Také proto rozšířila svou nabídku a zprovoznila novou laboratoř pro 3D tisk.

„Dnes je velmi obtížné udržet v rychlosti inovací krok se soukromými firmami. Firmy dnes masivně investuji a zvyšují nároky na kvalifikaci svých zaměstnanců. Oblast 3D tisku se do firem již zavádí. Praktické znalosti této technologie budou brzy běžnou součástí kvalifikace absolventů středních škol. Právě proto jsme se rozhodli vybudovat a vytvořit zázemí pro výuku této technologie,“ uvedl ředitel školy Jan Meca. Učebnu budou žáci ze všech ročníků využívat k běžné výuce a také v rámci svých praktických maturitních prací. „Chtěl bych, aby to byla taková otevřená dílna pro všechny, třeba i pro děvčata z obchodní akademie, pokud budou mít zájem,“ pokračoval Jan Meca.

Škola měla dosud k dispozici jen několik 3D tiskáren. V nové laboratoři, která byla vybudována v prostorách bývalých dílen, jich je dvacet. Šestnáct jich používá technologii vrstvení materiálu. Žáci mohou využívat i unikátní tiskárnu, která umožní tvořit výrobky z kompozitních materiálů, jako jsou například karbon nebo kevlar. Ty mohou dosahovat dokonce 98% pevnosti hliníku.

„Další zajímavou technologií je technologie SLA. Ta umožňuje tisknout výrobky s velmi vysokou přesností, a to až 25 mikrometrů. Tato technologie se využívá nejen ve strojírenství, ale uplatnění najde i ve šperkařství nebo při výrobě zubních náhrad. Máme zde také tiskárnu pro tisk velkých modelů, kde je možné tisknout si například i pomůcky pro výuku,“ doplnil Jan Meca.

Vybudování laboratoře stálo 3 miliony korun. Její pořízení bylo poslední aktivitou projektu Technika bez bariér financovaného z Integrovaného regionálního operačního programu, v rámci kterého škola zmodernizovala tři učebny výpočetní techniky, stala se bezbariérovou a vybudovala školní park. Celková investice přesáhla 10 milionů korun.

OTEVŘENÍ LABORATOŘE PRO 3D TISK
Střední průmyslová škola a Obchodní akademie v Bruntále otevřela ve středu 12. prosince novou laboratoř pro 3D tisk. Slavnostní pásku s ředitelem školy Janem Mecou přestřihnul náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny. Akce se zúčastnili zástupci firem, které se školou spolupracují.

Zdroj: MěÚ Bruntál