KRNOV | V sobotu 7. října 2023 se konal v Městském parku u supermarketu Albert lukostřelecký turnaj Krnovský šíp aneb Lukostřelci sobě (2. ročník), který pořádala iniciativa “Krnovský šíp”.

Foto: F.L.Kmet

Přípravy lukostřenice probíhaly od pátečního odpoledne. Dobrovolníci a organizátoři vymezili prostor se zákazem vstupu, vytyčili trasu soutěžního okruhu, rozmístili terče a připravili luky s šípy pro veřejnou lukostřelnici.

Lukostřelnice a lukostřelecký turnaj oslovil více než 200 dětí, mládeže a dospělých. Návštěvníci si mohli vyzkoušet lukostřelbu na slámové terče, umístěné v různé vzdálenosti. O své nepřišli ani procházející občané Krnova, kteří mohli sledovat výkony lukostřelců na netradičních terčích z bezpečné vzdálenosti.

Do soutěže se zaregistrovalo 98 lukostřelců z širokého okolí i ze zahraničí. Soutěžící byli rozděleni do 56 kategorií na muže a ženy, dále dle věku a typu luku, což dokládá pestrost tohoto sportu.

Organizátoři si dali záležet i na rozmanitosti terčů a jejich umístění v terénu. Závodníci si tak mohli zastřílet na svažitém terénu, na hodně vzdálený terč přes řeku nebo naopak na velmi krátkou vzdálenost. Střílelo se z lávky, z pařezu, nahoru i dolů. Největší úspěch měly stanoviště s rotujícími terči s názvem Krucifix3000 dodaných lukostřekeckým spolkem Vres ze Slovenska a 3D makety zvířat zapůjčených firmou Lazecký&Měch a Lukostřeleckým klubem ARNI – Valteřice z.s.

V dětských a mládežnických kategoriích fenomenálně zvítězil v kategorii Holý luk Vilém Schindler s neuvěřitelným výkonem 179 bodů. Dominik Pavelek zopakoval své vítěztví s primitivním lukem ve starší kategorii do 18 let. Na přední umístění dosáhli především děti a mládež ze zájmového útvaru SVČ.

Krnov – druhá místa obsadili Alexander Ivanič v kategorii do 18 let s jezdeckým lukem, Matěj Klívar v kategorii do 11 let s holým lukem. Silvie Bridžáková s primitivním lukem, Tereza Zavadilová s jezdeckým lukem a Hana Stuchlíková s moderním lukem, ty zcela ovládly své kategorie a získaly tak zlaté medaile.

Veliká bitva proběhla také v kategoriích dospělých. V jedné z nejpočetnější kategorii Holý luk mezi muži zvítězil Lukáš Kubela z Lukostřeleckého oddílu LO TJ Slovan Havířov a v ženské kategorii Marie Šrámková. Své vítězství z minulého ročníku potvrdili střelbou z primitivního luku v mužské kategorii Jiří Man (trenér z lukostřelby SVČ Krnov) a v ženské kategorii Oldřiška Pavelková. Nejlepší střelec turnaje z roku 2022 Stanislav Vejčík zo skupiny tradičnej lukostrel’by VRES opět fenomenálně ovládl mužskou kategorii Tradiční luk s výkonem 181 bodů. Daniel Gola zvítězil mezi muži s jedezckým lukem.

Zdeněk Kužílek se sportovním lukem ve věkové kategorii nad 60 let svým výkonem 182 bodů nastřílel celkově nejvíce bodů, a stal se tak nejlepším střelcem turnaje, který si odnesl hlavní cenu “Krnovský šíp pro rok 2023″, což je replika šípu z 10. století. “Organizace takovéto přehlídky lukostřelby stála mnoho úsilí a hodin práce nejen organizátorů, ale i dobrovolníků bez jejihž pomoci by se tato akce nemohla uskutečnit. Veliké díky patří za podporu Městskému úřadu Krnov, Středisku volného času Krnov, Společenství Severských Pánů, projektu RADAMOK Mládež v kraji, a dále firmám Kofola a.s., Tercovnice.eu z Tábora, středisku Bílá Holubice v Moravici a Martin Aston – řemeslná pekárna a cukrárna. Dále chci poděkovat sponzorům Oldřišce Pavelkové a Liboru Novákovi za finanční dary na tuto akci.

Podle ohlasů je o tuto akci stále větší zájem a již nyní se těšíme na pořádání 3. ročníku 2024 Krnovského šípu”, řekla za organizátory Laura Pavelková z iniciativy “Krnovský šíp”.

Autor: F.L.Kmet

Foto: F.L.Kmet

Foto: F.L.Kmet

Foto: F.L.Kmet

Foto: F.L.Kmet

Foto: F.L.Kmet

Foto: F.L.Kmet

Foto: F.L.Kmet

Foto: F.L.Kmet