VRBNO POD PRADĚDEM, DRAKOV | Lesní slavnost Lapků z Drakova v Biskupských lesích, která proběhne na trase mezi Vrbnem pod Pradědem, Drakovem a Rejvízem v sobotu 22. a v neděli 23. července 2023, opět nabídne pestrý program pro rodiny s dětmi.

Foto: Radek Vráblík

V zaniklé osadě Drakov v lesích Biskupství Ostravsko – Opavského nedaleko Vrbna pod Pradědem Vám na této slavnosti představí Spolek Přátelé Vrbenska zajímavé lesní atrakce a známé rytířské spolky ARMA FERRE, AGRIPA, ARCUS, katovna ORDÁL a BURGMISTŘI. Jsou odevšad, ale také z Bruntálu, Jeseníku, Vítkova a Ostravy.

Na Lesní slavnosti můžete spolu s dětmi hledat zlatý poklad Lapků z Drakova. Je ukryt někde v hlubokém lese a očekává se, kdo jej nalezne. K hledání pokladu pro děti do 15 let připravili Razítkovací hru. Podrobnosti se dozvíte u pořadatelů. Nejprve si musíte zakoupit Vandrovní knížku za deset kaček. Do ní si budete otiskovat pamětní razítka. Lesní pěšinky a cesty jsou obsazeny různými zábavnými atrakcemi, ty s razítky jsou označeny. Pokud je navštívíte, určitě se dobře pobavíte, a kromě razítka zde dostanete nějakou sladkost a pěknou obrázkovou kartičku rytíře zdejších hradů nebo obrázek kněžny si domů na památku odnesete. Stanovišť s razítky je celkem osm, nenajdete-li je všechny, nezoufejte. K vyzvednutí odměny z pokladu lapků Vám postačí, předložíte-li pořadatelům na konci putování otisk, alespoň pěti razítek.

Putování začněte hned u lesníků Biskupských lesů na Drakově, kteří dětem připravili zábavnou lesní pedagogiku s vystoupením sokolníků a nedaleko v lese si děti mohou zasadit „svůj strom“. Označíte je štítkem se svým jménem. Při lesním putování se seznámíte s práci mnoha zručných řemeslníků a jejich kumšt jistě oceníte. Můžete se setkat s mistrem řezbářů Jiřím Halouzkou z Jiříkova a jeho syny. Všude kolem budou své regionálními produkty nabízet jarmareční prodejci a farmáři. U Řádu Sv. Huberta razítko s kartičkou Rytíře z Quinburgu získáte. Na horní louce v replice středověké dřevouhelné huti předvede ukázku historické tavby železa skupina nadšenců z Ostravy. Vydat se potom můžete k nedalekému Památnému buku u řeky Černé Opavy, kde vrbenští rybáři učí děti lovit ryby. Ve stanu u pořadatelů Spolku Přátelé Vrbenska Vám poradí, kterou cestou se kam dostanete.

Cestou k Rejvízu navštivte u Slučího potoka vodníka a kousek dál určitě potkáte černokněžníka. Nedaleko pak učí zlatohorští zlatokopové rýžovat zlato. Dál cestou se zastavte u Lorenzovy huti a pozorně si prohlédněte zajímavou výstavu v lesní galerii. Hned za ní ve Zlaté kuželně si zahrajte kuželky s lesními skřítky a mezi stromy Lesní král s královnou Vás budou pasovat na rytíře. K strážnému hradu Drachenburg již není daleko. Pro Vás tam postavili nový most, po kterém řeku Černou Opavu snáze překonáte. Lesní skřítkové Vám poradí, kudy se k strážcům hradu Drachenburg nejlépe vydat.

Vodní soutěž, plavení míčků v řece Černé Opavy jsme nazvali „Drakovský plaváček“. Společně s námi ji připravili vrbenští hasiči na nedělní odpoledne. Zájemci se musí u pořadatelů po příchodu na Drakov zaregistrovat a vyzvednout si číslo soutěžního „Plaváčka“:

  • kategorie dětí do 15 let (cena vítěze – zlatá cihla od lapků z Drakova);
  • kategorie rodičů a dospělí (cena vítěze – soudek piva).

Bohaté občerstvení zajišťuje zkušená gastro firma Radima Pečky z Ostravy, pivovar Ostravar, ale i další prodejci. K dobré náladě budou hrát kapely Řebřiňák z Vrbna, Kompromis z Opavy, Letokruhy z Přerova a sobotní program zakončí kapela Šlismekolem. V neděli vystoupí country kapela Karlováci a Duo Modulor z Bruntálu. Všude kolem se budou potulovat lapkové, zábavní kejklíři a své ležení tady mají i královští rytíři. Čekají Vás zde mnohé atrakce, tak neváhejte a na Lesní slavnost Lapků z Drakova pospíchejte.

Bohatá tombola Lapků z Drakova: vyhrajete hodnotné ceny (dary sponzorů), např. automatickou pračku, televizor, víkendový pobyt na reprezentační lesní chatě BL a další hodnotné ceny. Los si můžete zakoupit za dvacet kaček a zda jste vyhráli některou z cen, se dozvíte okamžitě. Los po rozbalení ukáže vyhrávající číslo.

Vstupné v sobotu 50,- Kč

Vstupné v neděli 50,-Kč

Děti mají vstup zdarma

Parkovné 50.-Kč/den

Lesní slavnost mediálně podporuje zpravodajství STA Bruntálsko.

Zdroj: Spolek Přátelé Vrbenska

top