KRNOV | V blízkosti pastevního areálu v Chomýži vzniká soustava sedmi tůní, která pomůže zadržet vodu z dešťů a zpomalí její odtok z krajiny. Jde o realizaci prvního opatření navrženého ve studii s názvem „Zpracování studie proveditelnosti komplexní adaptace krajiny na klimatickou změnu pomocí přírodě blízkých opatření – I. etapa Opavice“. Původně k výstavbě tůní mělo dojít již na podzim loňského roku, z důvodu povodně se ale jejich realizace zpozdila.
Přírodě blízké řešení bude chránit území dvojím způsobem. V době přívalových dešťů zadrží přebytečnou vodu a v období sucha ji bude postupně uvolňovat do okolí. „Tůně v údolnici nad pastevním areálem pomohou zlepšit vodní bilanci. Zmírní případné negativní důsledky přívalových dešťů a v neposlední řadě vzniknou nové biotopy pro posílení populací vzácných rostlin a živočichů, kteří se v okolní krajině nacházejí,“ upřesňuje Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb.
Nové vodní plochy budou citlivě začleněny do krajiny. Každá z tůní bude mít jedinečný charakter – budou se lišit velikostí (od 8 do 125 m²), tvarem i hloubkou (0,5 až 1,5 metru). Celková plocha všech sedmi tůní dosáhne 431 m². Kromě hlavních tůní vzniknou i menší tůňky pod 25 m2, které budou průběžně zadržovat vodu a podporovat její vsakování do půdy.
Projekt za necelých 187 tisíc korun je součástí širší strategie adaptace krajiny na klimatickou změnu a město na jeho realizaci získalo dotaci 172 000 korun od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR z programu Next Generation EU. „Jde vůbec o první realizaci, kterou odborníci navrhli. Její provedení je snazší z důvodu, že ji budujeme na našich pozemcích. Chceme tím ukázat ostatním vlastníkům půdy, že ochrana krajiny nestojí moc peněz a navíc se na ni dají získat externí finanční zdroje,“ dodává Pavla Hájková.
Zdroj: MěÚ Krnov