KRNOV (AKTUALIZOVÁNO, FOTO, VIDEO) | Osmnáct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z celého Moravskoslezského kraje zasahovalo u rozsáhlého požáru národní kulturní památky v Krnově, přesněji u bývalé textilky Karnoly, která měla být základem textilního muzea. Při požáru se zranil jeden hasič. Na místě byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Škody půjdou do milionů korun.

Foto: HZS MSK

Na Říčním okruhu v Krnově ve středu 20. prosince 2017 před 16. hodinou vypukl rozsáhlý požár jedné z nejvzácnějších krnovských staveb. Vznítila se tam národní kulturní památka – budovy dezinatury firmy Alois Larisch a synové – vzorkovny továrny na vlněné zboží, kterou znají místní občané jako bývalou textilku Karnolu. Na operační středisko hasičů byl požár ohlášen v 15.50 hodin. Na místo ihned vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči. Zasahovalo tam až osmnáct hasičských jednotek – šest profesionálních, jedenáct dobrovolných a jedna podniková. Také byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.

„Hasiči po příjezdu na místo události zjistili, že je budova silně zakouřená a požár zasáhl obě její křídla ve dvou patrech. Hasiči se dovnitř dostali okny pomocí nastavovacích žebříků a ihned zahájili hasební práce. Povolána byla rovněž výšková technika – jak automobilové žebříky, tak i plošiny,“ řekl zastupující tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Na místě události situaci komplikovalo prohořívání stropů s rákosem, hasiči se tak museli uvnitř zakouřeného objektu pohybovat s maximální opatrností kvůli zvýšenému riziku propadnutí a jistit se přitom lany. Pro zlepšení viditelnosti bylo nutné budovu nuceně odvětrávat přetlakovými ventilátory.

Uvnitř se uchovávalo cenné dědictví krnovské textilní tradice

V budově bývalé Karnoly se údajně nacházejí původní textilní stroje a desítky historických vzorníků látek předválečných krnovských textilek. Plameny šlehaly právě z druhého nadzemního podlaží, kde se nacházejí jak stroje, tak vzorníky. V jakém rozsahu vše bylo zničeno, to určí až následující dny. „Rozsah požáru je takový, že toto cenné dědictví krnovské textilní tradice je zásadně ohroženo,“ komentoval na Facebooku krnovský ekonom Jan Stejskal.

„Budovy mají sice železobetonový skelet, ale konstrukce střechy dezinatury je dřevěná a pokryta asfaltovými pásy. Nejvíce je tak nyní ohroženo to nejcennější – unikátní mobiliář dezinatury a vzorníky látek, které byly do budovy již dříve soustředěny ze všech předválečných krnovských firem,“ pokračoval ve svém komentáři Stejskal.

Při požáru se na obličeji popálil jeden hasič

Požár se podařilo dostat pod kontrolu krátce po 20. hodině večer. Hasiči tak mohli ukončit činnost v jednom ze zasažených křídel, ve druhém probíhaly dohašovací práce do časných ranních hodin. Požár se již nikam nešíří, náročné je však postupné rozebírání zasažených konstrukcí.

Před 22. hodinou byl na místě také zredukován počet jednotek, hasiči však u zásahu zůstanou až do ranních hodin. „Kromě dohašování a hledání skrytých ohnisek za pomocí termokamery je potřeba také snížit riziko opětovného vzniku požáru,“ zmínil se mluvčí Kozák.

Při požáru byl jeden ze zasahujících hasičů lehce zraněn, zdravotnická záchranná služba mu na místě ošetřila lehkou popáleninu v obličeji. „Krátce na to mohl pokračovat v zásahu, povaha zranění si nevyžádala převoz do zdravotnického zařízení,“ dodal zastupující mluvčí hasičů Jakub Kozák. Podle mluvčího záchranářů Lukáše Humpla se jednalo o devatenáctiletého muže.

Omezení provozu na silnici, škody půjdou do milionů korun!

Po celou dobu byla uzavřena komunikace před budovou, hasiči zřídili čerpací stanoviště přímo na řece Opavě přes silnici. Město Krnov na své facebookové stránce informovalo o omezení provozu na Říčním okruhu. Omezení by mělo skončit ve čtvrtek 21. prosince 2017 od 6. až 8. hodiny ráno. Termíny se mohou měnit, řidiči a chodci by měli raději zvolit jinou trasu.

„Na místě jsme ve spolupráci s městskými strážníky odkláněli dopravu a zajišťovali místo události. Doprava byla obnovena po 23. hodině,“ doplnila mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

Proč začalo v budově hořet je v šetření, stejně jako výše způsobené škody. Ta je však předběžně odhadována na několik milionů korun, především s přihlédnutím k historickým hodnotám. V tuto chvíli probíhá ze strany policistů střežení místa požáru. „Jakmile to okolnosti dovolí, bude zahájeno ohledání místa, kterého se budou účastnit specialisté, kriminalisté a policejní psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání akcelerantů hoření,“ uzavřela policejní mluvčí Jiroušková.

„Přes areál vede parovod, který zásobuje teplem a teplou vodou asi dvě stě městských bytů na Hlavním náměstí a ve Vodní ulici. Kvůli hrozícímu sesuvu stropu byl už včera večer odstaven. Zítra by mělo dojít k sanaci stropu a obnovení dodávky,“ sdělila mluvčí Krnova Dita Círová.

Textilka Karnola

Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla Vládou České republiky vyhlášena národní kulturní památkou 8. února 2010. V dílně se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezóny. Dezinatura se dochovala ve stavu „posledního pracovního dne“ s funkčním hlavním i pomocným technickým zařízením, s příslušenstvím, s rozpracovanými vzory a také s bohatou sbírkou vzorníků látek, z nichž nejstarší pochází ze sedmdesátých let 19. století.

Podívejte se níže na fotografie anebo na video zde!