KRNOV | Před prodejnou v křižovatce ulic Čsl. armády a Chářovské byla instalována zástěna na kontejnery pro sběr tříděného odpadu. Zhotovena je z materiálu, který je vyroben z textilu a fólií odevzdaných k recyklaci. Občané tak mají hmatatelný důkaz, že netřídí zbytečně.

Foto: MěÚ Krnov

„Materiál desek má značku Retextil a jedná se o produkt, který z pětadevadesáti procent vzniká z recyklovaných materiálů. Na jeho výrobu se využívá také zbytkový textil z Krnova. Dodala nám ho totiž společnost Dimatex, která má ve městě rozmístěných šestnáct kontejnerů pro sběr nepotřebného textilu,“ uvádí Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb. Retextil je náhradou dřeva. Jeho hlavními výhodami jsou pevnost, pružnost, odolnost proti povětrnostním vlivům, nenasákavost a nízká roztažnost, je bezúdržbový a snadno opracovatelný.

Jde o první zástěnu na kontejnery z Retextilu instalovanou v Krnově. Má rozměr je 5,1 krát 2,3 krát 1,6 metru a disponuje dvoukřídlou brankou. Město za ni zaplatilo 124 tisíc korun. „Vzhledem k pozitivnímu přijetí občany plánujeme, že podobná stání umístíme i na dalších místech ve městě. Zástěna ze stejného materiálu by měla obklopit kontejnery v blízkosti kruhového objezdu v Jesenické ulici s napojením na náměstí Hrdinů, kde bude v letošním roce probíhat celková úprava veřejného prostranství,“ dodává Pavla Hájková.

Díky spolupráci města Krnova a společnosti Dimatext mají Krnované na její výrobky z Retextilu 10% slevu. „Slevu například na desky či kulatinu je ale nutné předem dojednat s paní Janou Dvořáčkovou, která má e-mail: jana.dvorackova@dimatex.cz,“ upřesňuje Pavla Hájková. Více informací k sortimentu zájemci najdou na webu dimatex.cz.

Kromě firmy Dimatex má ve městě rozmístěné kontejnery pro sběr textilu také Armáda spásy a Diakonie Broumov. V roce 2023 Krnované vytřídili 53 tun textilu, což představuje zhruba dva kilogramy textilu na jednoho obyvatele.

Zdroj: MěÚ Krnov