KRNOV | Dobrovolní hasiči mají novou cisternovou automobilovou stříkačku za téměř deset milionů korun. Nahradila již značně poruchou předchůdkyni vyrobenou v roce 1989, kterou stanice Jednotky sboru dobrovolných hasičů města Krnova získala před šesti lety. Vozidlo je určeno pro přepravu požárního družstva 1+3 a hasebních prostředků pro požární zásah vodou nebo pěnou při použití nízkého nebo vysokého tlaku vody.

Foto: MěÚ Krnov

„Jedná se o cisternovou automobilovou stříkačku s výkonem čerpadla 3 000 litrů vody za minutu. Vozidlo je šestikolové, určené do terénu. Sloužit má prioritně pro velkoobjemové hašení, objem cisterny je 9 000 litrů vody a 540 litrů pěnidla. To slouží pro výrobu pěny,“ popisuje velitel JSDH města Krnova Dan Vítek.

Vozidlo má třínápravové šasi s připojitelným pohonem přední nápravy a s průběžným rámem typu T 815-7 6×6.1 výrobce TATRA Trucks, disponuje motorem s výkonem 325 kW. Pochlubit se může zcela novou výbavu. Ta zahrnuje vzduchové dýchací přístroje, motorovou pilu, termokameru, proudnice, hadice, naviják na pět tun, výsuvný osvětlovací stožár a také přenosné LED světlo se stativem. „To je výhodné tehdy, když stožár nestačí, nebo pro přisvícení na půdě, ve sklepě nebo za rohem. Součástí výbavy je i elektrocentrála, kterou jsme získali v loňském roce od Moravskoslezského kraje,“ upřesňuje velitel.

K nadstandardní výbavě patří plovoucí čerpadlo o výkonu 2 400 litrů za minutu. Díky němu jsme schopni cisternu naplnit za necelé čtyři minuty. Dalším nadstandardem je lafetová proudnice umístěná před předním nárazníkem, jež se ovládá z kabiny řidiče a umožňuje hašení za jízdy vozidla. Tím, že se umí různě naklápět a natáčet, zvládá hasit vedle auta a vozidlo tak nevjíždí do mokrého terénu. Využití najde například při požárech na polích,“ vysvětluje Dan Vítek.

Zatím je vozidlo ve fázi zajíždění. Po najetí dvou tisíc kilometrů bude následovat garanční prohlídka ve firmě Tatra Trucks a závěrečná kontrola u výrobce, kterým je společnost THT Polička. Vyjet k požárům by mohlo v polovině prázdnin.

Zdroj: MěÚ Krnov