KRNOV | Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru letošního roku našly v ukrajinské Nadvirné, která je partnerským městem Krnova, dočasný azyl tisíce válečných uprchlíků z východních částí země. V rámci pomoci, která k nim z Krnova průběžně míří, bylo na začátku školního roku pořízeno vybavení kuchyně pro 3. základní školy za 100 tisíc korun.

Foto: MěÚ Krnov

„Jde o školu, v které byli o prázdninách ubytováni uprchlíci a do níž nyní chodí tisíc dětí, včetně velkého počtu těch z východu. O vybavení tamní kuchyně nás požádali zástupci města. Jelikož jeho pořízení vyšlo o hodně levněji na Ukrajině, dohodli jsme se s nimi, že je nakoupíme přímo tam,“ uvádí Filip Vrchovský z odboru sociálního a školství. Pořízeny byly dva sporáky s troubami, jeden velký s šesti plotnami a jeden běžný, elektrický mlýnek na maso, kuchyňský robot, stůl a regál z nerezu, mikrovlnná trouba, hrnce a další vybavení.

Pomoc směřuje i k ukrajinským uprchlíkům, kteří našli dočasný domov v Krnově. Jejich počet se pohybuje kolem tři sta padesáti a pracovníci sociálního odboru jim mimo jiné pomáhají najít pracovní uplatnění. „Zatímco práci pro muže, kterých je minimum, bychom měli, nabídka pro ženy není. A když už je, jedná se většinou o nekvalifikovanou práci na dohodu a ne o plnohodnotné zaměstnání. I tak je ale takové místo obratem obsazeno,“ říká Filip Vrchovský. Městský úřad v Krnově například zaměstnal v rámci dohod psycholožku a koordinátorku pro bydlení. „Mezi uprchlíky jsou lidé mnoha odborných profesí, ale narážíme na administrativní problémy při uznání jejich vzdělání a na jazykovou bariéru. Na jejím odstranění ale Ukrajinci pracují, navštěvují kurzy češtiny v pedagogické škole i v městské knihovně, kde už je i kurz pro pokročilé,“ dodává jeho kolega Ivo Zdráhal.

Už na začátku března zastupitelé vyčlenili na podporu Ukrajinců z městského rozpočtu tři miliony korun. Z této částky bylo k 22. září čerpáno 1 599 000 Kč. Stále také trvá finanční sbírka pro Nadvirnou, na transparentním účtu 123-6331260277 /0100 bylo ke stejnému datu 686 566,09 Kč. Město ale nejen dává. Z pozice ubytovatele je příjemcem kompenzačního příspěvku na ubytování a už druhý měsíc od státu obdrželo více než 200 tisíc korun.

Zdroj: MěÚ Krnov