KRNOV | Krnov nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům, kteří v našem městě našli dočasný domov, i partnerskému městu Nadvirna, kam posílá materiální pomoc, a jeho prostřednictvím lidem na východě Ukrajiny. Už na začátku března zastupitelé vyčlenili na podporu Ukrajinců z městského rozpočtu tři miliony korun. 

Foto: Měú Krnov

„Z této částky bylo k 27. dubnu čerpáno 856 851 korun. Za materiální pomoc, která byla do Nadvirny dopravena prostřednictvím humanitárních konvojů vypravovaných Charitou Krnov nebo městem Prudnik, jsme zaplatili 392 tisíc korun. Součástí dodávek byly benzínové elektrocentrály, motorové pily, svítilny, vysílačky, ochranné vesty, rukavice, brýle nebo chrániče,“ říká Luboš Rapušák z odboru sociálního a školství.

Dalších 152 098 korun směřovalo do pořízení vybavení ubytovacích prostor v Krnově. Jednalo se o pračky, ledničky, vysavače nebo žehličky, které by po skončení uprchlické krize mohly být poskytnuty partnerské oblasti jako humanitární dar. Nakoupeny byly také drobnější věci, jako žehlicí prkna, odpadkové koše nebo čisticí prostředky. „Peníze jsme dále vynaložili na přepravu běženců, léky, vitaminy či prvotní nákup potravin, základních hygienických potřeb, školních pomůcek, ošacení, přezůvek pro děti, pyžam a podobně. Nutno ale dodat, že k tomuto účelu byla využívána také potravinová banka nebo šatníky sociálních služeb,“ upřesnil Luboš Rapušák. Do již čerpaných prostředků jsou započítány náklady na opravy a vybavení bývalého domova mládeže pedagogické školy v Hlubčické ulici, v němž město v současné době připravuje ubytovací kapacitu pro 50 osob.

Město obdrželo na pomoc Ukrajině také finanční dary ve výši 179 tisíc korun. Většinu, 120 tisíc korun, darovala firma Kofola, studenti Gymnázia Krnov předali městu 20 928 korun, 10 300 korun věnovali strážníci městské policie a třeba pracovníci České spořitelny přinesli 7 000 korun. „Z těchto darů jsou pořizovány nákupy oblečení a hygienických potřeb. Je z nich také vypláceno kapesné na nákup potravin určených pro přípravu snídaní a večeří, ovšem jen do doby získání prvních sociálních dávek,“ řekl Luboš Rapušák a dodal, že z uvedené částky darů zůstává k dispozici 68 tisíc korun.

Občané Krnova, okolní obce i spolky nebo firmy mohou přispívat na transparentní účet. Výtěžek k 27. dubnu činil 629 521,39 korun. „Děkujeme všem za podporu. Tyto prostředky zatím nečerpáme, necháváme je jako rezervu buď na návrat a podporu běženců vracejících se domů, nebo na dlouhodobější pobyt a integraci,“ sdělil Lubomír Rapušák. Město eviduje také řadu nabídek pomoci, které využívá v případě konkrétních potřeb.

V Krnově je v současnosti více než tři sta ukrajinských běženců. Ubytováni jsou v soukromí nebo v ubytovacích zařízeních, mezi nimiž je Larischova vila, fara římskokatolické církve v Zátoru, Penzion Jakartovice, Vila Kofola, Koliba nebo azylový dům Armády spásy.

Zdroj: MěÚ Krnov

top