KRNOV | Landscape festival, který se v Krnově konal před dvěma lety, je ve veřejném prostoru stále přítomen v podobě jedenácti instalací. Ty nyní zkontrolovali pracovníci oddělení komunálních služeb společně s předsedkyní investiční a architektonické komise Zuzanou Matelovou a rozhodli o jejich dalším osudu.

Foto: MěÚ Krnov

„Z jedenácti instalací budou tři odstraněny. Jde o Jehlu v městském parku, která zanikla v nepřístupném terénu a začíná rezivět. Dále instalaci Zem, jež se nachází v místě bývalého památníku na Cvilíně. Její konstrukce chátrá, je narušena povětrnostními vlivy a hrozí její samovolná destrukce. Rozebrán bude také „výstavní pavilon“ v parku na Dvořákově okruhu naproti soukromé základní umělecké školy. V jeho případě se nepodařilo naplnit jeho zamýšlené využití a dřevěná konstrukce je už rovněž velmi chatrná,“ uvedl vedoucí oddělení komunálních služeb Pavel Jachymčák.

Další díla projdou údržbou. U dřevěného posezení za Bauerovým památníkem bude zkontrolována pevnost spojů, u kruhů na Cvilíně budou doplněny chybějící dřevěné výplně. Kolem Rukávu na SPC bude proveden úklid a kovové siluety dětí ve Smetanových sadech dostanou antikorozní nátěr. „U těchto prvků začínají chybět vnitřní barevné výplně. Vzhledem k vysokým nákladům na jejich pořízení a obavě, že budou opět odcizeny, jsme se je rozhodli nedoplnit,“ řekl Pavel Jachymčák.

Zbývající instalace jsou v dobrém stavu a údržbu nepotřebují. Jde o lavičku Squid u splavu vedle kina Mír, malbu na zděném oplocení u stánku se zmrzlinou nedaleko Slezského domova, murál na zdi bytového domu naproti městské knihovny a Sloup-21 před poliklinikou. „U něj jen doplníme výsadbu popínavých rostlin, která zde byla provedena v minulém roce,“ uzavřel Pavel Jachymčák.

Landcape festival se konal v Krnově v roce 2021. Jeho základní ideou bylo zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru. Festival pořádá každoročně na různých místech v republice pražská Galerie Jaroslava Fragnera.

Zdroj: MěÚ Krnov