V rodinném domě své dcery v Kostelci ve středu 29. listopadu společně s gratulanty z městského úřadu a Oblastní správy sociálního zabezpečení Bruntál oslavila 100 let paní Mária Okapalová, která se narodila 24. listopadu 1923. Za město Krnov jí přišli přát hodně zdraví starosta Tomáš Hradil a Marcela Nykodýmová, vedoucí oddělení matriky, občanských průkazů, cestovních dokladů a evidence obyvatel.

Foto: MěÚ Krnov

Paní Okapalová, která má tři děti, pět vnoučat a množství pravnoučat, do svých třiadvaceti let žila v Turzovce, odkud se v roce 1946 vydala osídlovat české pohraničí a přestěhovala s rodinou do Rudíkov. „Změna to byla, ale pro člověka, který žil od mala v práci, tak ne velká. Mohli jsme si tenkrát vybrat dům nebo byt ve městě, ale brala jsem to chudobné, to bylo nejútulnější,“ zavzpomínala na své začátky v novém domově oslavenkyně.

Ve vzpomínkách pak pokračovala její dcera Jarmila Flašarová: „Maminka byla nejstarší ze šesti sourozenců, vždy se starala nejen o ně, ale i o hospodářství. V Rudíkovech měli také pole, zahradu a dobytek, kravičky se jmenovaly Malina a Brezaja. Těžce nesla, když jim to všechno během kolektivizace brali. Potom pracovala na polích pro JZD. Jezdily tam ale na brigádu dámičky z Ostravy, mamka vždy udělala největší kus, dřela tak, jak byla zvyklá na svém, a ony se jí smály. A tak se jednoho dne rozhodla, že tam dělat nebude, a rozjela se do Krnova. Hned na nádraží se zeptala výpravčího, jestli by neměl pro ni práci a na dráze pak pracovala až do důchodu. Tehdy, v padesátých letech, nebyly ženy takové rázné a odbojné, jako jsou dnes, ale moje maminka byla. Nikdy se nedala.“

Z Rudíkov se o mnoho let později paní Okapalová přestěhovala do domu s pečovatelskou službou ve Městě Albrechticích a poslední necelé tři roky má trvalé bydliště v Krnově u své dcery. Protože jí už pohybový aparát moc neslouží, zůstává doma a pokud může, od rána do večera si čte. Jako dárek od města proto dostala knihy. Oči má dobré. Takže přečte i pořádně tlusté knížky, naposledy třeba Bílou velrybu. Má také ráda cestopisné dokumenty, ale jinak se na televizi moc nedívá,“ řekla Jarmila Flašarová.

V Krnově v současnosti žijí tři osoby starší 100 let. Kromě paní Okapalové to je pan Karel Komínek, který oslavil sté narozeniny v krnovském domově pro seniory 1. listopadu, a paní Hildegarda Zebišová. Ta se narodila 10. 11. 1919 v Krnově a dnes žije rovněž v místním domově pro seniory.

Zdroj: MěÚ Krnov

Foto: MěÚ Krnov