KRNOV | Ukrajinské partnerské město Nadvirna se v posledních týdnech potýká s častými výpadky a odstávkami proudu, způsobenými ruskými útoky na energetickou infrastrukturu. Požádalo proto vedení Krnova o pomoc v podobě elektrocentrál. Ty do Nadvirny zamíří v neděli 18. prosince.

Foto: MěÚ Krnov

„Pořídili jsme sedm standardních elektrocentrál o výkonu kolem 2,5 až 3 kW a tři elektrocentrály velké, s výkonem 7 kW, které budou zajišťovat elektřinu pro základní školu, lyceum a střední odbornou školu. Kromě toho vezeme také 30 powerbanek, 20 plynových vařičů společně se zásobou plynových kartuší a do nemocnice rehabilitační elektrické lehátko a ergoterapeutický stolek na procvičování horních končetin a motoriky. Zakládají totiž nové rehabilitační oddělení pro raněné s problémy pohybového aparátu. Celkem povezeme pomoc za více než 300 tisíc korun,“ uvedl Filip Vrchovský z odboru sociálního a školství, který se na cestu do Nadvirny vydá letos už počtvrté. Tentokrát společně se svými kolegy, Khrystynou Bohoslavets a Martinem Veličkou.

Součástí nákladu bude také padesát spacáků a stejný počet karimatek i termoprádla za celkem 70 tisíc korun od soukromého dárce. „V žádosti z Nadvirny bylo položek víc, ale vybrali jsme to nejdůležitější, co by mělo pomoct v situaci, kdy je bombardována kritická infrastruktura a kdy se Nadvirna snaží jednak koordinovat pomoc mířící na východ země a jednak pomáhat lidem, kteří do města z východu přicházejí,“ upřesnil Filip Vrchovský. Do Krnova by se měla tříčlenná výprava vrátit 22. prosince.

Na podporu Ukrajiny vyčlenili zastupitelé z městského rozpočtu na začátku března tři miliony korun. Z této částky byly již vyčerpány dva miliony korun, zbývající milion bude převeden do příštího roku. Stále také trvá finanční sbírka pro Nadvirnu, na transparentním účtu 123-6331260277 /0100 je v současné době 389 516,94 Kč. Město ale nejen dává. Z pozice ubytovatele je příjemcem kompenzačního příspěvku na ubytování, který se pro územně samosprávné celky v současné době zvýšil z 250 na 300 korun za osobu a noc.

V Krnově dočasný azyl našlo kolem 350 občanů Ukrajiny, kteří jsou ubytováni například v bývalém domově mládeže v Hlubčické ulici, v klášteře minoritů, penzionech nebo v rodinách a soukromých bytech. Jedná se především o matky s dětmi. Uprchlíci se snaží začlenit do běžného života, dospělí si hledají a zpravidla i nacházejí zaměstnání a děti chodí do školy.

Zdroj: MěÚ Krnov