KRNOV | Bývalí karnoláčtí seřizovači Josef Vojkůvka, Rudolf Klimenko a Jiří Šurman, kteří v dezinatuře v areálu Karnoly za asistence její bývalé vedoucí Jitky Navrátilové od května opravovali textilní stroje a zařízení poničené požárem, mají téměř hotovo. Stroje již uvedli do prezentovatelného stavu a některé dokázali i „rozchodit“. Po konzultacích s památkáři by měla následovat ještě výměna některých dřevěných ohořelých dílů, a to podle finančních možností města.
Jak to nyní ve vzorkovně vypadá, může vůbec poprvé posoudit i veřejnost. Městské muzeum v Krnově totiž na sobotu 16. září připravilo komentovanou prohlídku. „Uskuteční se ve dvou časech, v 10.00 a v 11.00 hodin, přičemž s ohledem na kapacitní omezení je nutné si prohlídku rezervovat předem na telefonním čísle 605 261 664,“ uvádí vedoucí muzea Ivana Gerlichová s tím, že návštěvníky prostory provede Jitka Navrátilová.
Vzácnou vzorkovnu látek s historickými stroji, vzorníky a dezénovými knihami poničil v prosinci 2017 úmyslně založen požár. Interiér ve dvou podlažích, které byly ohněm poškozeny nejvíc, prošel v loňském roce opravou. Spočívala ve výměně podlah, stropů, trámů, sloupů, oken i dveří a v provedení omítek s vnitřním zateplením, výmaleb a kompletních rozvodů elektroinstalace. V prostoru dílny byly provedeny repliky původních dřevěných příček bývalého skladu matric a denní místnosti. Na práce, které stály 14,6 milionu korun, poskytl dotaci ve výši 8,8 milionu korun Moravskoslezský kraj.
Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 je národní kulturní památkou. V dílně, která byla vybavena mechanickými i ručními tkalcovskými stavy různých konstrukcí, dalšími stroji a vybavením, se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro nové sezony. Její součástí byla i cenná sbírka vzorníků látek z konce 19. století.
Zdroj: MěÚ Krnov