KRNOV | Dopravní obslužnost městskou hromadnou dopravou na území města Krnova bude v příštích pěti letech zajišťovat společnost Transdev Morava. Město s ní v nejbližších dnech uzavře smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících ve veřejné linkové dopravě. Nový dopravce vyjede do ulic Krnova poprvé 1. ledna 2023. Počet linek i jejich trasy zůstanou stejné jako dosud.

Foto: MěÚ Krnov

„S nabídkou provozování městské hromadné dopravy v Krnově jsme oslovili tři dopravce. Současného provozovatele MHD, společnost ARRIVA autobusy, a firmy Z-Group bus a Transdev Morava. Posledně jmenovaná podala nejnižší cenovou nabídku, a to 13,4 milionu ročně bez DPH. Při dopravním výkonu 279 383 kilometrů to znamená jednotkovou cenu 47,94 korun za kilometr,“ uvedl vedoucí odboru organizačního Igor Kozelek. Jelikož nabídka byla uvedena v cenách roku 2021, musí město už v příštím roce počítat s její změnou směrem nahoru. „Promítne se do ní nárůst jak mezd, tak cen, především pohonných hmot. Předběžně odhadujeme, že v roce 2023 za provoz MHD zaplatíme 18,2 až 18,5 milionu korun,“ upřesnil Igor Kozelek.

Společnost Transdev předložila nabídku ve dvou variantách. První varianta počítala s pořízením celkem šesti starších vozidel z roku 2014, druhá kalkulovala s koupí čtyř zcela nových vozidel Iveco Streetway 12 a dvou starších Iveco Crossway LE 10.8. „Jelikož rozdíl v cenových nabídkách nebyl dramatický, rozhodli jsme se pro nová vozidla, i když je to dražší varianta. Chceme ale, aby cestující měli vyšší komfort,“ sdělil starosta Tomáš Hradil.

Nová vozidla Iveco Streetway s kapacitou 29 míst pro sedící cestující jsou plně nízkopodlažní, vybavená informačními systémy, které poskytují informace o dopravě v reálném čase. Mají celovozovou klimatizaci, nájezdové plošiny pro kočárek a invalidní vozík a disponují USB porty, které umožňují dobíjení drobné elektroniky v průběhu jízdy. Vozidla jsou poháněna dieslovým motorem splňujícím nejnovější emisní normu EURO VI. Starší vozidla Iveco Crossway jsou dvoudveřové, částečné nízkopodlažní autobusy, které rovněž disponují informačními panely. Poháněné jsou dieslovým motorem splňujícím emisní normu EURO V. Kapacita pro sedící cestující je 36 míst a mají místo pro dětský kočárek nebo invalidní vozík. V obou typech autobusů bude samozřejmostí bezhotovostní odbavení bankovní kartou, akustické hlášení zastávek a WiFi připojení k internetu.

Zdroj: MěÚ Krnov