KRNOV | První adventní neděle, která letos připadá na 27. listopadu, bude ve znamení rozsvěcení, a to nejen vánočního stromu. Ten dosavadní živý musel být sice kvůli svému špatnému stavu letos pokácen, na jeho místo však bude pod dobu adventních svátků a vánoc usazen dvanáct metrů vysoký smrk pocházející z městských lesů.

Foto: ilustrační Pixabay

„Strom ozdobí nový světelný řetěz a světelné motivy v podobě vločky a padajícího sněhu. Chybět nebudou nové baňky, stříbrné a zlaté, o průměru 20 centimetrů, na špici bude opět 3D hvězda,“ vyjmenovává referentka odboru rozvoje města Aneta Janoušková s tím, že nová výzdoba vyšla celkem na 181 542 korun. Ta stávající již nebyla v použitelném stavu, kdy především řetěz byl poškozen kvůli opakovaným instalacím i povětrnostním podmínkám.

Kromě stromu na Hlavním náměstí se rozzáří také ten u Bauerova památníku a Krnované se poslední listopadovou neděli mohou těšit i na slavnostní ohňostroj. „Program začne v 16.00 hodin, odkdy si lidé budou moci zakoupit punč a občerstvení, v 16.30 hodin vystoupí pěvecký soubor Gospel Friends a strom se rozzáří v 17.00 hodin spolu se slavnostním ohňostrojem,“ popisuje programová pracovnice Městského informačního a kulturního střediska Krnov (MIKS) Eva Čechová a dodává, že v podvečer se rozsvítí také další světelné instalace. „Ty v loňském roce nahradily předvánoční kulturní program zrušený z důvodu epidemiologických opatření. Protože měly značný úspěch, rozhodli jsme se jimi město vyzdobit také letos. Krnované se tak mohou těšit například na pohádkovou zónu před gymnáziem, kde bude obří Olaf nebo světelný strom. V centru města se již tradičně objeví anděl a brána, navíc přibude velká svítící fontána a obří andělská křídla, u kterých se lidé budou moci vyfotit,“ vysvětluje.

Překvapení pak bude připraveno v Zahradě smyslů, která bude přístupná ze strany od centra města i přes nádvoří od zámečku. „Promění se totiž v Kouzelnou vánoční zahradu, více však nechceme zatím prozrazovat. Snad pouze to, že na své si od neděle 27. listopadu až pátku do 6. ledna přijdou díky pohádkovému nasvícení jak děti, tak dospělí,“ doplňuje Eva Čechová.

O první adventní neděli se rodiny s dětmi mohou vydat také na Andělská zastavení. Stačit jim k tomu budou pouze mapky, které si mohou sami stáhnout na stránkách mikskrnov.cz a infokrnov.cz nebo si je už vytištěné vyzvednout v turistickém informačním centru v Hobzíkově ulici. „Toto putování jsme letos rozšířili, takže účastníci mohou, ale nemusí, navštívit rovněž předvánoční partnerský Prudnik. Ukončení putování spojené s výdejem dárků a sladkých odměn se pak uskuteční v Kouzelné vánoční zahradě v sobotu 17. prosince v rámci oblíbeného setkání s živými anděly,“ upřesňuje Eva Čechová.

Toto sobotní odpoledne však nebude patřit pouze andělům, připraven bude i bohatý doprovodný program. Nejen děti se tak mohou těšit například na divadelní představení, pohádku, focení s anděly nebo společně zpívání koled. Podrobnosti budou zveřejněny na stránkách MIKSu a v příštím čísle Krnovských listů, které vyjdou v pátek 2. prosince. V něm rovněž přineseme více informací k Adventním trhům. „Ty se v letošním roce uskuteční v týdnu od neděle 4. do neděle 11. prosince. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení místních pěveckých sborů i dětí z mateřských škol, ale také skupiny Fleret či Leony Machálkové a Pavla Dobeše. Na Hlavní náměstí v pondělí 5. prosince také zavítá Mikuláš s čertem a andělem, kteří přijedou za dětmi v kočáru taženém koňmi a chybět nebude ani zimní pohádkové kino, vánoční akrobacie na šálách, betlém, živé ovečky, kolotoč pro děti, Ježíškova pošta a samozřejmě mnoho stánků nejen s bohatou nabídkou občerstvení,“ uzavírá Eva Čechová.

Veškeré světelné vánoční instalace ve městě budou vzhledem k úsporným energetickým opatřením rozsvíceny vždy od 16.00 do 23.00 hodin.

Zdroj: MěÚ Krnov