KRNOV | Město Krnov získá od Moravskoslezského kraje 10 milionů korun na opravu národní kulturní památky – vzorkovny továrny na vlněné zboží Alois Larisch a synové. Podíl města na projektu za 123 milionů korun, který získal evropskou dotaci ve výši 95 milionů korun, se tak snížil na 18 milionů korun.
O podpoře krnovského projektu „Karnola – udržitelná revitalizace a zatraktivnění národní kulturní památky“ rozhodli krajští zastupitelé na svém zasedání 14. září. „Kolegy v zastupitelstvu jsem přesvědčil jasnými argumenty. Jde o národní kulturní památku, která svým významem přesahuje hranice kraje. V továrně vznikne jediné muzeum textilního průmyslu u nás, takže se dá očekávat velký zájem odborné i laické veřejnosti nejen od nás, ale i ze zahraničí. Po revitalizaci bude bývalý areál Karnoly sloužit obyvatelům celého kraje a věřím, že bude i jeho chloubou,“ uvedl místostarosta Krnov a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.
Brownfield ve středu města, který je od krachu textilní továrny Karnoly už patnáct let nevyužívaný, se má do tří let proměnit v centrum kultury, vzdělávání a setkávání. Kromě záchrany dílny vzorkovny a vybudování národního depozitáře textilního průmyslu zde bude mít zázemí Městské muzeum v Krnově, jemuž desítky let schází nejen stálá expozice, ale také digitalizační pracoviště a restaurátorské dílny, a své místo v areálu dostanou také multifunkční prostory určené k setkávání obyvatel.
V současnosti město Krnov připravuje zadávací dokumentaci a výzvu k podání nabídky na veřejnou zakázku, která se bude týkat stavebních prací. Obojí by měla schválit rada města do měsíce. „Následovat bude vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele stavby. Ten by měl začít s rekonstrukcí na začátku příštího roku,“ řekl vedoucí odboru strategického rozvoje Tomáš Kolárik. Se zahájením provozu se počítá v roce 2020.
Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla Vládou České republiky vyhlášena národní kulturní památkou 8. února 2010. V dílně se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezóny. Dezinatura se dochovala ve stavu „posledního pracovního dne“ s funkčním hlavním i pomocným technickým zařízením, s příslušenstvím, s rozpracovanými vzory a také s bohatou sbírkou vzorníků látek, z nichž nejstarší pochází ze sedmdesátých let 19. století.
Zdroj: MěÚ Krnov