MSK | V tomto týdnu sledovali zaměstnanci KHS MSK kvalitu vody na 14 koupacích místech na území okresů Bruntál, Karviná a Opava. Jedná se o tři koupací místa na vodní nádrži Slezská Harta, rybníky Tvrdkov, Edrovice a Pod hradem v Bohušově, lom ve Svobodných Heřmanicích, tři koupací místa Těrlické přehrady, Vrbické a Kališovo jezero, Stříbrné jezero a vodní nádrž v Budišově nad Budišovkou.

Foto: ilustrační – Pixabay

Významnější změny v kvalitě vody byly zaznamenány v rybníku Pod hradem v Bohušově, kde byl potvrzen zvýšený výskyt sinic. V rybníku by se proto neměli koupat vnímaví jedinci (alergici, těhotné ženy, malé děti), po koupání se doporučuje osprchovat nejlépe v pitné vodě. Kvalita vody zde bude mimořádně ověřena v příštím týdnu.

Koupání v ostatních uvedených nádržích je bez zdravotních rizik s výjimkou Těrlické přehrady a Vrbického jezera na Karvinsku, kde přetrvává riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou.

Podle monitorovacího kalendáře zajistil v tomto týdnu kontrolu kvality vody provozovatel Karvinského moře. Laboratorní analýzy prokázaly vyhovující kvalitu vody.

Dále byly v průběhu minulého týdne odebrány vzorky ke kontrole kvality vody v některých provozovaných přírodních koupalištích – koupaliště Na Hrázi v Darkovicích na Opavsku, dvě nádrže (malá a velká) v areálu Wellness hotelu Bahenec v okrese Frýdek – Místek a v koupacím přírodním biotopu ve Studénce na Novojičínsku. Výsledky provedených laboratorních rozborů byly vyhovující.

Zaměstnanci KHS MSK v tomto týdnu zahájili státní zdravotní dozor na třech přírodních koupalištích – nádrži v arálu Heipark v Tošovicích, přírodním koupacím biotopu ve Studénce a na koupališti Na Hrázi v Darkovicích. Kontroly byly spojeny s odběry vzorků vod k laboratornímu vyšetření. K dnešnímu dni jsou ukončeny analýzy vzorků z prvních dvou uvedených přírodních koupališť, výsledky potvrdily vyhovující kvalitu vody.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách www.khsova.cz. Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.

Zdroj: KHS MSK