KRNOV | Bývalá přádelna s dílnou vzorkovny včetně strojního vybavení v areálu bývalé Karnoly zůstává i po prosincovém ničivém požáru národní kulturní památkou. Během návštěvy ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové v Krnově, která se uskutečnila v pondělí 19. února, to uvedla generální ředitelka Národního památkové ústavu Naděžda Goryczková.

Foto: MěÚ Krnov

Ta je současným stavem vzorkovny – dezinatury mile překvapena. „Když jsem tady byla bezprostředně po požáru, tak to vypadalo poměrně dramaticky, ale za dva měsíce, co se prostory vyčistily, jde vidět, že podstata zůstala zachována. Až už to jsou stroje, které sice jsou zčásti poničené, ale jsou opravitelné a přístupné konzervaci, případně restaurování. I když je otázkou, zda do funkčního stavu či nikoli, na to teď nejsme schopni odpovědět. Stejně tak zůstala zachována velká část vzorníků. Z tohoto pohledu mohu všechny ubezpečit, že vzorkovna Karnoly v Krnově je stále národní kulturní památkou,“ řekla Naděžda Goryczková.

V budově bývalé textilky Karnola, kterou chce město přebudovat na textilní muzeum, vypukl požár 20. prosince. Poničil zejména dílnu vzorkovny, v níž se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezony. Před požárem se nacházela ve stavu „posledního pracovního dne“, což v rámci republiky i střední Evropy byl unikát. Její součástí byla také cenná sbírka vzorníků látek, z nichž nejstarší pocházely z  posledních tří desetiletí 19. století. Okolnosti vzniku požáru stále vyšetřuje Policie ČR. Výše škody dosud není známa, ale především s přihlédnutím k historickým hodnotám je předběžně odhadována na několik milionů korun.

Zdroj: MěÚ Krnov