MSK | Kandidátní listinu pro krajské volby, které se budou konat 2. a 3. října, podalo Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě 20 politických stran, hnutí a jejich koalic. O přízeň voličů tak bude usilovat o 5 politických seskupení méně než v roce 2016.

V zákonném termínu, do dnešní (28. 7.) šestnácté hodiny, předložilo Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě své kandidátní listiny 20 politických stran, hnutí a jejich koalic. Krajský úřad nyní kandidátní listiny přezkoumá a vyzve politická uskupení k odstranění eventuálních závad.

Pondělí 3. srpna je nejzazší termín, dokdy mohou politické strany, hnutí nebo jejich koalice doplňovat, vyměňovat kandidáty, popřípadě měnit jejich pořadí na kandidátní listině.

Nejpozději do 15. srpna pak musí krajský úřad vydat rozhodnutí o registraci kandidátní listiny, nebo o jejím odmítnutí, popřípadě o vyškrtnutí kandidáta, a zveřejnit je na úřední desce.

Krajský úřad dohlíží nad regulérním průběhem krajských voleb. Stejně jako v minulých letech realizoval pro obecní úřady zkoušky jejich úředníků a ve spolupráci s Českým statistickým úřadem a pověřenými obecními úřady se bude podílet na proškolení členů okrskových volebních komisí. V souvislosti s onemocněním covid-19 v současnosti kraje připomínkují návrh směrnice k hygienickým opatřením, která bude nutné ve volebních místnostech v době hlasování a sčítání hlasů zajistit, a jakým způsobem budou financována.

Krajské volby v roce 2016 v Moravskoslezském kraji vyhrálo hnutí ANO 2011 s 25,7 procenta hlasů, z 65 mandátů v krajském zastupitelstvu získalo 22. Koalici hnutí ANO sestavilo s KDU-ČSL, která dostala 10,17 procenta hlasů a její zástupci obsadili v zastupitelstvu 8 křesel. Třetí koaliční stanou je ODS. Volilo ji 6,93 procenta voličů a získala 6 mandátů. Opozici tvoří ČSSD (16,66 %), KSČM (11,38 %) a koalice SPD a SPO (7,02 %).

Česká strana sociálně demokratická

Komunistická strana Čech a Moravy

KDU-ČSL

ROZUMNÍ – Petr Hannig – za spravedlnost a životní jistoty

Volte Pravý Blok www.cibulka.net

TRIKOLÓRA hnutí občanů

ANO 2011

Občanská demokratická strana s podporou TOP 09

Česká pirátská strana

Moravané, pro zachování Moravy se při sčítání lidu 2021 opět přihlasme k moravské národnosti

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Alternativa pro nezávislé kandidáty 2020 – ANK 2020

Jednotní

VOK-Volba pro kraj

Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT

Pro krásný kraj – Hlas nezávislých osobností! Koalice ODA, HLAS, SNK ED

Dělnická strana sociální spravednosti

STAN, ZELENÍ a NEZÁVISLÍ

Starostové pro kraj

Moravská a Slezská pirátská strana

Zdroj: MSK

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.