KRNOV | Pokud často chodíte do přírody v našem městě, jistě jste si všimli, že ne všichni jsou k ní ohleduplní. V parcích, lesích i u výletních cest se vrší nejrůznější odpad. V případě, že vám to není lhostejné a chcete přispět k nápravě, máte možnost se zapojit do celosvětového úklidového dne. World Cleanup Day se koná v sobotu 21. září 2019.

Foto: ilustrační – Pixabay

Oblast úklidu si můžete zvolit sami, se zajištěním pracovních pomůcek a odvozem sesbíraného odpadu vám pomohou pracovníci odboru životního prostředí. „Stačí za námi přijít minimálně pět dní před akcí, nahlásit potřebný počet rukavic a pytlů a domluvit se na času a místě, kde bude sesbíraný odpad ponechán. My pomůcky zajistíme, stejně jako následný odvoz naplněných pytlů pracovníky Technických služeb Krnov,“ uvedla Jana Vágnerová z odboru životního prostředí.

Dobrovolníci se ale nemusejí upínat jen k datu 21. září, nebo uklízet pouze v dubnu, kdy se každoročně do celorepublikové akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ v Krnově zapojují skauti, turisté a další skupiny. S materiální podporou města se lze do úklidu pustit kdykoli během roku. „Běžně takto spolupracujeme se školami, školními družinami nebo spolky. Obracejí se na nás ale také jiní dobrovolníci. Naposledy to byly studentky, které se na konci srpna rozhodly uklidit cvilínský les,“ sdělila Jana Vágnerová.

Co děvčata vedlo k tomu, že parné nedělní dopoledne netrávila u vody, ale sběrem odpadků, prozradila organizátorka Klára Ságnerová: „Do lesa chodím od malička a mrzí mě, že na každém kroku tam je nepořádek.

“ Tříčlenná skupinka v neděli 25. srpna nasbírala dva pytle odpadků, především plechovek, obalů od jídla, PET lahví a dalších plastů, ale také něco navíc. „V křoví na kraji lesa jsme našly pohozenou mrtvolu psa. Nehledě na to, že nesnesitelně zapáchala, bylo mi líto, jak se lidé chovají ke zvířatům, k přírodě,“ řekla studentka, která i přes tuto zkušenost půjde les uklízet znovu. „Když už existují lidé, kteří nejsou schopni odpadky vhodit do odpadkových košů, chtěla bych, aby se les uklízel častěji a zapojili se do něj i ostatní. Proto bych byla ráda, kdyby se lidé naší akcí inspirovali a společně jsme les dali do pořádku,“ dodala Klára Ságnerová.

Kontakt na pracovnice odboru životního prostředí, které dobrovolníkům pomohou s vybavením a odvozem odpadu, je: Jana Vágnerová, tel. 554 697 343, jvagnerova@mukrnov.cz, nebo Martina Sasáková, tel. 554 697 333, msasakova@mukrnov.cz.

Zdroj: MěÚ Krnov

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.