MSK | K sedmi desítkám událostí v souvislosti se silným větrem vyjeli od pondělního rozednění 30. října 2017) do 16 hodin profesionální a dobrovolní hasiči v Moravskoslezském kraji. Od neděle tak museli zasahovat kvůli větru celkem 560x. Po oba dny se naštěstí pády stromů, plechů či silných větví obešly bez zranění.

Pondělní události kvůli větru byly dosud téměř pravidelně rozděleny do všech šesti okresů Moravskoslezského kraje. I v pondělí někdy znamenal jeden hasičský výjezd odstraňování i více kusů dřevin.

„Na rozdíl od neděle se v pondělí neposiloval počet operátorů na Krajském operačním a informačním středisku hasičů, které pracuje společně s dalšími složkami IZS na Integrovaném bezpečnostním centru Moravskoslezského kraje v Ostravě. Do pondělních 16 hodin bylo přijato na linky 112 a 150 přes 500 tísňových hovorů, v neděli za 24 hodin celkem 1931 hovorů,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Skladba zásahů se po celý den držela stejná – jako v neděli – drtivá většina připadala na odstraňování padlých stromů, především z komunikací, občas z drátů elektrického vedení. „Vedle motorových pil byly nasazovány automobilové plošiny a automobilové žebříky, při dopoledním odstraňování stromu v Třanovicích, který ležel na elektrických drátech, musel přijet i jeřáb,“ řekl dále Kůdela..

V menší míře hasiče zaměstnávalo upevňování uvolněných či poničených střešních konstrukcí, někdy i antén. „V neděli spadlo několik stromů na zaparkovaná auta, v pondělí zatím nebyla hlášena obdobná událost v Moravskoslezském kraji ani jedna. I když počet pondělních událostí, spojených s počasím, je mnohem nižší než v neděli, během pondělního odpoledne dále přibývají, hrubým odhadem jedna událost (s výjezdem hasičů) zhruba za deset minut,“ sdělil závěrem Kůdela.