VRBNO POD PRADĚDEM | Euroregion Praděd, který na české straně česko-polské hranice sdružuje 69 obcí a 6 přidružených členů a 39 obcí a 5 powiatů na polské straně hranice, měl nabitý celý měsíc září. Řešily se řídící a administrativní záležitosti týkající se projektů a evropských peněz. Turistickou oblast Jeseníky – východ navštívili novináři, kterým byla prezentována zajímavá místa našeho regionu. Zástupci euroregionu také odjeli získávat zkušenosti za hranice naší země.

Foto: Euroregion Praděd

Řídící výbor schválil 14 projektů ve výši přes 400 tisíc euro

Na začátku měsíce, ve čtvrtek 3. září 2020, zasedal Euroregionální řídící výbor Fondu mikroprojektů, a to už po jedenácté od svého vzniku. Jednání proběhlo v sobotínském zámeckém resortu. „Řídící výbor tam schválil k financování celkem 14 projektů s alokací vyšší než 400 tisíc euro,“ informovala ředitelka Euroregionu Praděd Alena Šmigurová.

Na zasedání předseda Euroregionu Praděd Milan Rác, který je starostou Zlatých Hor, předal ocenění zástupci Ministerstva pro místní rozvoj Vladimíru Kučerovi za jeho zásluhy v oblasti rozvoje česko-polské spolupráce.

Ve středu 16. září 2020 skončil také příjem projektů do dvanáctého kola Fondu mikroprojektů. „Celkem bylo předloženo 37 projektových žádostí, a to 11 na straně české a 26 na straně polské. Všechny předložené žádosti nyní projdou procesem hodnocení. Euroregionální řídící výbor, který rozhodne o jejich schválení, zasedne v prosinci 2020,“ dodala ředitelka Šmigurová. Již nyní však žadatelé mohou předkládat své nové projektové žádosti do třináctého kola příjmu, které bude ukončeno dne 17. února 2021.

Novináři se seznámili se zajímavými místy v regionu

Na Bruntálsku se v pondělí 7. a v úterý 8. září 2020 také konal press trip, který zorganizoval Euroregion Praděd společně se svými partnery. Turistickou oblast Jeseníky – východ tak navštívili zástupci médií se zaměřením na cestovní ruch. Během dvoudenní návštěvy získali mnoho informací a tipů, jakým způsobem se dá v našem regionu strávit volný čas, kde se ubytovat, najíst, využít další zajímavé atraktivity a kde všude se o nich mohou informovat.

Během press tripu si novináři mohli vyzkoušet například elektrokola a koloběžky, které jsou častokrát využívány turisty v této lokalitě. Navštívili Vrbno pod Pradědem a místní informační centrum, Africké muzeum Safari a rozhlednu Na Skalce v Holčovicích, přehradní nádrž Slezskou Hartu včetně Informačního centra v Leskovci nad Moravicí, Equirelax v Razové a tamní přírodní památky a město Krnov s výšlapem na Radniční věž a vlastnoruční ražbou krnovského groše.

Prohlédli si také krnovskou koncertní síň sv. Ducha s varhanním koncertem a synagogu s prohlídkou expozice židovských podnikatelů, průmyslníků a vynálezců a ochutnávkou košer produktů.

„Nechyběla ani ochutnávka výrobků Kozí farmy Úvalno, která nese značku „Šťastná koza“. Program obsahoval i plavbu vyhlídkovou elektrolodí Harta po Slezské Hartě,“ prozradila ředitelka Šmigurová.

Foto: Euroregion Praděd

Zástupci Euroregionu Praděd získávali zkušenosti na studijní cestě

Deset českých a stejný počet polských zástupců Euroregionu Praděd vyrazilo na třídenní studijní cestu, která se uskutečnila v sídle Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS) Tatry v obci Nowy Targ od středy 9. do pátku 11. září 2020. „Na společném setkání jsme diskutovali o činnosti ESÚS Tatry a o jeho plánech a cílech do budoucnosti. Zástupci ESÚS Tatry a Euroregionu Tatry představili zajímavé projekty, jež byly v uplynulých letech realizovány či jsou nyní v realizaci,“ přiblížila studijní cestu ředitelka Euroregionu Praděd Alena Šmigurová.

„Následně jsme společně navštívili výstupy vybraných projektů. Jednalo se například o multimediální centrum pro ochranu rašelinišť v Chocholowě, cyklotrasu Velo Dunajec, eko-taxi, prohlídku místních rašelinišť, projížďku po úzkorozchodné železnici a mnoho dalšího,“ pokračovala ředitelka euroregionu.

Studijní cesta byla realizována prostřednictvím Fondu mikroprojektů v Euroregionu Praděd v rámci projektu „Euroregion Praděd 2020+“. Cílem bylo navázat novou spolupráci, získat informace a zkušenosti nezbytné pro přípravu Strategie Euroregionu Praděd na léta 2021+.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.