BRUNTÁLSKO | Po bezmála dvouměsíční pauze přivítalo návštěvníky 22. srpna dostihové závodiště ve Slušovicích. Ve třech dostizích byly na startu svěřenci trenéra Antonína Nováka z Malé Morávky u Rýmařova.

Prvním kdo hájil žlutočervené barvy DS Malá Morávka byla v úvodním dostihu, Ceny společnosti Riverfront Gardens (PP) IV. kat. na 3200 m i šestiletá klisna SÁI FÉI, která spolu s ž. Marcelem Novákem obsadila konečné třetí místo. O poznání lépe si pak ve čtvrtém dostihu vedla amatérská jezdkyně Nikol Zapletalová. V sedle čtyřleté klisny SAMBRA ovládla Cenu města Vizovice, rovinový handicap pro tříleté a starší koně V. kat. na 2400 m a mohla tak spolu s trenérem Antonínem Novákem slavit první vítězství v této sezóně.

29. srpna hostilo další z dostihových mítinků bratislavské závodiště. Pro premiérové vítězství si zde, v Ceně Almaza, roviny IV. kat. na 3200 m doběhl zástupce DS Dolní Moravice trenérky Evy Záhorové, čtyřletý valach NEL s Milanem Zatloukalem v sedle.

Téhož dne se na pardubické dostihové dráze uzavřela série čtyř kvalifikačních dostihů na letošní 130 Velkou pardubickou (VP), Velká cena města Pardubic – IV. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Memoriál Oktaviána Kinského, Steeplechase crosscountry NL*. Na trať dlouhou 5.800 m. se spolu s deseti soupeři vydal i zástupce modrožlutých barev DS Dr. Charvát, devítiletý hnědý valach TZIGANE DU BERLAIS pro kterého to byla poslední možnost kvalifikovat se a být poté na startu letošní Velké pardubické. Úspěšně absolvovat celý kurz dostihu, tedy dojet do cíle bez ohledu na umístnění, to byl hlavní úkol i pro ž. Jana Faltejska. Konečné šesté místo tak pro trenéra Pavla Tůmu nebylo zklamáním a nyní se ve Dvocrích u Bruntálu mohou v poklidu připravit na vrchol tuzemské sezóny, které se v Pardubicích uskuteční 11. října.

O den později – tedy 30. srpna v italském Meranu startoval další ze svěřenců trenéra Pavla Tůmy, čtyřletý valach FIRST OF ALL. Se svým stabilním jezdcem, ž. Janem Faltejskem ovládl suverénně PREMIO PIERO E FRANCO RICHARD, Steeplechase Gruppo 3 na 3800 m. a proměnil tak svůj osmý start v sedmé vítězství.

Do Merana se tým kolem Pavla Tůmy vydal i o týden později. 6. září zde měl blízko k vítězství tříletý hřebec RONCAL DS Dr. Charvát, kterému s ž. Janem Faltejskem k vítězství v nejlépe dotovaném dostihu dne Gd3 proutěnkách Premio Ettore Tagliabue na 3300 m, o 33.000 € scházela necelá půl délka na vítěze.

Tak trochu netradičně, se v pátek 11. září, uskutečnil další z dostihových mítinků na bratislavské dráze a stáje na Bruntálsku trénovaných koní, zde měly dvojí zastoupení. V úvodním dostihu nováčku, svůj premiérový start absolvovala dvouletá klisna DEVOIR RIEN z DS Dr. Charvát. V Ceně Kansasa, roviny IV. kat. na 1400 m svou premiéru s ž. Janem Vernerem v sedle proměnila v suverénní vítězství.

Evou Záhorovou trénovaná klisna RAVIELLA jenž po úspěšné rovinové kariéře přešla do překážkových dostihů, abonovala debut a to vítězný 16. srpna právě na Bratislavské dráze.

Druhým kariérním překážkovým dostihem, opět na bratislavské dráze byl tentokrát 38. Ročník Prútenky šampiónov spoločnosti K-K Metal na 3600 m. A i zde, přes zaváhání na první překážce kurzu dostihu, byly diváci svědkem jejího dalšího triumfu, když s ž. Jaroslavem Myškou ovládla tamní proutěnkářský vrchol sezóny.

13. září, polská Wroclaw a další vítězství pro svěřenkyni trenérky Evy Záhorové. Čtyřletá klisna DARALARA DS Václav Luka s převahou ovládla Unico Logistics Award, rovinu II kat. na 3.200 m. a s jezdkyní Pavlínou Filipovou si doběhla pro lehké vítězství.

Tentýž den pořádala Chuchle Arena Praha ,,14. Zlatý pohár Elektrizace železnic Praha a.s., proutky I. kat. na 4.200 m,,. Největším adeptem na vítězství, byl do dnešního dne na českých drahách, neporažený desetiletý valach ANAKING DS Dr. Charvát. Svěřenec trenéra Pavla Tůmy, však na předposlední překážce dostihu klopýtl, vypadl z tempa a s ž. Janem Faltejskem nakonec obsadil třetí místo.

Pražský dostihový den však pro tým kolem Pavla Tůmy začal podstatně lépe, když úvodní dostih, CENU SPOLEČNOSTI SIGNALBAU a. s. (EBF), rovinu III. kat. na 1.200 m ovládla debutantka na dostihové dráze, dvouletá klisna KIOTARI ž. Janem Vernerem v sedle.

Nyní již vše směřuje ke dvěma vrcholům překážkových dostihů. Tím prvním, bude s celkovou dotací 250.000 € (6.750.000 Kč), 81 ročník GRAN PREMIO v Italském Meranu,na jehož startu bude i osmiletý zástupce DS Dr. Charvát, osmiletý valach NORTHERLY WIND trenéra Pavla Tůmy. Druhým vrcholem, z našeho pohledu asi zajímavějším, pak bude o dva týdny později 130. ročník Velké pardubické Steeplechase se Slavia pojišťovnou a dotací 3.000.000 Kč. Pro start v dostihu dlouhém 6900 m s celkem jednatřiceti překážkami má podmínky splněno 27 koní, včetně právě ve Dvorcích u Bruntálu trénovaného, vítěze 128. ročníku VP TZIGANE DU BERLAIS.

*Dostihy nejvyšší a nejlepší kategorie se nazývají grupové (od anglického group neboli skupina). Skupiny jsou tři a opět platí, že čím nižší číslo, tím větší prestiž a kvalitu bude dostih mít. V České republice se za „grupové“ označují dva dostihy – české Derby a jeden z dostihů Evropského poháru žokejů. Ani ty však nejsou mezinárodně uznávané jako grupové, protože dostihy v ČR nedosahují takových kvalit jako na západ od našich hranic. Další ,,kategorií,, jsou Listed dostihy (volně přeloženo jako „registrované“) označované L, které představují mezistupeň mezi grupovými dostihy a dostihy označovanými pomocí kategorií. Sem patří velká část významnějších českých dostihů. Pro zjednodušení, teoretické pořadí významu a kvalitu dostihu v řazení podle skupin a kategorií: Gr-1 > Gr-2 > Gr-3 > L > I > II > III > IV > V.

Autor: Miroslav Škoda

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.