DOLNÍ MORAVA | Jeden den nebo celý týden. Čas, který strávíte v okolí Dolní Moravy, záleží jen a jen na vás. Nezáleží totiž na počasí, ale především na jejich sloganu …hory zážitků není v tomto případě jen prázdnou frází. Proto Dolní Moravě věnujeme hned tři zastavení. To první nemůže začít jinde než u Stezky v oblacích.

Foto: Michal Novotný

Dolní Morava představovala celé roky ztracenou vesničku východního cípu Čech na úpatí Králického Sněžníku mezi Orlickými horami a Jeseníky. Vybudování lyžařského střediska s vyhledávaným čtyřhvězdičkovým hotelem Vista zajistilo přísun návštěvníků během zimního období, nicméně opravdovou revoluci znamenalo na sklonku roku 2015 otevření Stezky v oblacích. Za poměrně krátkou dobu se tahle neobvyklá vyhlídka pod vrcholem Slamník stala fenoménem, za kterým návštěvníci proudí do Dolní Moravy po celý rok.

Jak se do Dolní Moravy dostat?

To je na tomto místě nejkrásnější – z Bruntálska je to skoro coby kamenem dohodil (asi 80 km, autem zhruba 70 až 80 minut). Pokud se chystáte na jednodenní výlet, doporučuji vyrazit co nejdříve, v ranních hodinách (mezi 8-10) ještě nebývá problém s parkováním. I když je v okolí již parkovacích míst dost, vzhledem k úzké přístupové cestě můžete parkováním ztratit spousty času. Pokud vám nevadí procházka, nechejte auto na dolním parkovišti U Slona, tam je v dopoledních hodinách relativně volněji. Parkování zde i na místech u hotelu Vista je zdarma.

Vystoupejte na Stezku v oblacích

Pokud se chcete jen kochat a výletovat, vyrazte nahoru lanovkou – je třeba pamatovat, že mimo sezonu (podzim), lanovka nejezdí nepřetržitě, ale vždy jen na pár minut v celou hodinu). Jestli chcete pořádný výšlap, můžete se vydat přímo podél sjezdovky, pro fajnšmekry je zde modrá turistická značka.

Tipy pro pobyt

Málo platné, Stezka v oblacích představuje atrakci, jejíž návštěva není zdarma. Základní sazba pro dospělého je 200 korun, pokud se chcete svézt lanovkou je to za 350 korun. Rodinné vstupné (2 dospělí plus 3 děti) vyjde na 790 korun (včetně lanovky tam a zpět).

Pokud Vám Dolní Morava učaruje a chcete se tam vracet, tak naprosto skvělou vychytávkou je resort card. Tuhle věrnostní kartu pořídíte přes web, do 24 hodin ji máte k dispozici na recepci hotelu Vista (stalo se mi, že jsme kartu zaregistrovali ráno před odjezdem a po obědě jsme ji již měli). Na tuhle kartu totiž získáte nejen spousty slev, ale hlavně jako dárek během týdne, kdy máte narozeniny, dostanete vstup s lanovkou pro 2 zdarma.

Takže vzhůru na Stezku do oblak!