JESENÍKY | Starší cyklista dnes krátce po obědě zkolaboval kousek pod střediskem Ovčárna, vzhledem k rychlé a perfektně zvládnuté resuscitaci se mu podařilo zachránit život. Vše se odehrálo během cyklistického výletu tří přátel asi 800 metrů pod Ovčárnou.

Foto: Horská služba ČR

Muž se opozdil za kamarády ve stoupání, udělalo se mu špatně a na cestě zkolaboval. „Naštěstí šla kolem turistka se zdravotnickým vzděláním, zavolala ihned pomoc a začala s laickou resuscitací. I my jsme byli na místě velice rychle, a pacientovi okamžitě nasadili automatizovaný externí defibrilátor,“ uvedl k záchraně bezvládného cyklisty Jiří Hejtmánek, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Přístroj vzápětí doporučil jeden výboj, muži se ale po něm životní funkce neobnovily. Horští záchranáři tedy pokračovali v resuscitaci do následného příjezdu vozu Zdravotnické záchranné služby s lékařem. Ten si pacienta převzal a po několika minutách se cyklistovi srdeční činnost obnovila.

„Poté přilétl vrtulník, my jsme muže šetrně a ve stabilizovaném stavu dopravili na heliport a posádka Letecké záchranné služby s ním zamířila k dalšímu ošetření do ostravské nemocnice,“ doplnil Jiří Hejtmánek. Všem záchranářům včetně turistky – zdravotnice tleskáme a pánovi přejeme brzké uzdravení.

Zdroj: Horská služba ČR