JESENÍKY | Zatím z nezjištěných příčin sjela dnes kolem jedné hodiny odpoledne lavina v oblasti Velkého Kotle, zasypala jednoho ze tří skialpinistů, kteří se tam pohybovali.

Foto: Horská služba Jeseníky

Záchranáři Horské služby se na místo dostali ze stanice Karlov a Ovčárna během dvaceti minut. „Zavalený se na místě pohyboval s kamarády. Těm se ho podařilo ještě před naším příjezdem lokalizovat a vyhrabat. Mladík byl ale v bezvědomí a nedýchal, takže jsme okamžitě přikročili k pokusům obnovit životní funkce,“ informoval Ondřej Škovránek, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

„Posádky zdravotnické záchranné služby MSK zasahovaly dnes, v pátek 15. ledna odpoledne v horském terénu Jeseníků. Ve třináct hodin přijali pracovníci krajského operačního střediska ZZS prvotní hlášení o návštěvníkovi hor, kterého měla zavalit lavina v lokalitě Velkého kotle. Na pomoc byly vyslány pozemní týmy z rýmařovské základny a k misi vzlétl vrtulník LZS z Ostravy,” sdělil Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

„Jednatřicetiletý skialpinista se ve skupině pohyboval v lokalitě Velkého kotle, kde došlo ke stržení laviny, pádu postiženého ze skály a jeho zavalení sněhem. Svědky byl dle informací, které mají záchranáři k dispozici, nalezen během asi deseti minut a vyhrabán. Před příjezdem horské služby byla muži poskytována první pomoc, včetně nepřímé srdeční masáže, v níž pokračovali i členové horské služby. Lékař LZS zahájil po svém příletu rozšířenou resuscitaci za použití léků a defibrilace. Tři čtvrtě hodiny trvající snaha o obnovení krevního oběhu však byla marná. Pacient na místě podlehl zraněním, která utrpěl,” sdělil závěrem Humpl.

K nehodě zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy a zároveň i sanitka Rychlé zdravotnické pomoci, která se ale neměla šanci na místo dostat. „Vrtulník ovšem klesl a v nízké výšce nad svahem vysadil přímo u nás lékaře LZS. Ten si bezvládného skialpinistu převzal a pokračoval v resuscitaci. Všechny pokusy se ale ukázaly jako marné a lékař byl nakonec nucen konstatovat smrt,“ popsal dění u nehody Jiří Hejtmánek, další přítomný člen HS.

Horská služba nechce spekulovat, z jakých důvodů a čí zaviněním byla lavina stržena. „Jenže je fakt, že v Jeseníkách nyní platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, ovšem dnes přes den naši specialisté naměřili hodnoty, které jsou blíž stupni 3. To znamená, že pravděpodobnost samovolného pádu, nebo skluzu vlivem klimatických okolností je větší. I menší vrstvu sněhu na lavinových svazích ovšem za takových okolností může strhnout i malá skupinka turistů, nebo lyžařů,“ komentoval dnešní tragickou událost Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Pohyb v lavinových katastrech, zejména na lyžích, je ovšem při druhém stupni zakázaný. „Všechna tato místo místa jsou mimo značené cesty a nikdo na nich nemá co dělat. Je to nesmírně riskantní. Předem varuji návštěvníky hor, aby se v následujících dnech nepokoušeli podívat na místo nehody. Riskují ohrožení zdraví, a jak se dnes ukázalo, i života,“ důrazně apeloval na návštěvníky Jeseníků náčelník Kaller.

„Můžeme potvrdit, že tragicky zahynul muž (r. 1989), který byl zasypán lavinou při skialpinismu. Kriminalisté budou nyní zjišťovat veškeré okolnosti k této tragické události s ohledem na pozůstalou rodinu nebudeme sdělovat více informací,” informovala mluvčí policie Eva Michalíková.

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.