BRUNTÁLSKO, ČR | Dnes v hlavní roli sníh, na což upozorňuje i včera vydaná výstraha varující, že v jihovýchodní polovině území může místy napadnout až kolem 10 cm nového mokrého sněhu. Výstrahy také varují před tvorbou náledí a zmrazků v noci na sobotu.

Foto: ilustrační Pixabay

Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování a podobně. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. I v místech, kde bude nového sněhu méně, lze očekávat komplikace zejména v dopravě. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.

Na přiložených mapkách vidíte úhrn nového sněhu ze 4 aktuálních modelů. Modely neumí počítat s odtáváním sněhu, které bude na teplejším povrchu probíhat, proto budou výsledná čísla zejména ve východní polovině Moravy a Slezska nižší než je na mapkách a budou v maximech spíše kolem výše zmíněných 10 cm, v horských oblastech to může být i o něco více.

Foto: Mapka – Český hydrometeorologický ústav

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav