KRNOV | Střecha bývalé spořitelny, která je součástí radnice, bude mít novou krytinu. Tento týden na její výměně začala pracovat firma H&B Delta. Prvním krokem je montáž lešení. Zakázku za 6,3 milionu korun dokončí do konce roku.

Foto: MěÚ Krnov

Nová střešní krytina bude odpovídat rozměrově, tvarově a materiálově té stávající. „Půjde o keramickou krytinu zelené barvy s dvojitým a zvlášť hlubokým hlavovým a bočním drážkováním. V České republice se v této barvě nevyrábí, první dodávka glazovaných tašek k nám bude přivezena z Rakouska koncem měsíce,“ uvedl Lubomír Stýskala z odboru veřejných zakázek.

Jelikož budova spořitelny je nemovitou kulturní památkou, byl typ střešní tašky i barevný odstín glazury před výrobou odsouhlasen zástupci památkové péče. „Barva glazury je specifická, ale chtěli jsme, aby se barevnost krytiny co nejvíce přiblížila té současné, která byla také vyráběna na zakázku,“ řekla památkářka Andrea Šírová z odboru výstavby.

Speciální barevný odstín byl důvodem, proč byla stavba zahájena až na konci léta. „Zakázku jsem sice soutěžili už v březnu, ale kvůli dlouhé dodací lhůtě keramických tašek může firma k její realizaci přistoupit teprve nyní,“ vysvětlila vedoucí odboru veřejných zakázek Klára Hazuchová.

K zatím poslední výměně krytiny na střeše spořitelny došlo v roce 1992, což bylo v době, kdy budova ještě nebyla v majetku města, ale patřila České spořitelně. Proč se už po šestadvaceti letech musí tašky opět vyměnit, vysvětlil v technické zprávě projektant Radovan Zatloukal: „Stávající konstrukce střešního pláště neumožňuje řádné provětrávání střešní krytiny. Jednotlivé tašky postupně degradují, dochází k rozrušení povrchu, k částečným úlomkům nebo rozlomení tašky. Glazura vykazuje drobné praskliny a nesourodý povrch. Předpokládá se, že degradační proces krytiny byl urychlen špatným technickým provedením.“

Město chtělo krytinu vyměnit už v loňském roce, o zakázku ale neprojevila zájem žádná firma.

Zdroj:  MěÚ Krnov 

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.