DÍVČÍ HRAD | Kvalitní a dostupné bydlení je pro rozvoj obcí důležitý. Na Osoblažsku toto platí dvojnásob. Díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje postavila Obec Dívčí Hrad první rodinný dům k pronájmu, druhý dům je výstavbě. A další byty v obci staví nezisková organizace.

 

Foto: OÚ Dívčí Hrad

Nápad postavit rodinný dům na pronájem se zrodil v hlavách vedení obce v roce 2018 – 2019, kdy obec odkoupila starou stodolu naproti mateřské školy spolu s dalšími pozemky. Obec tak vlastnila obrovskou plochu, dá se říci i brownfield, v centru obce. „Vystavět rodinný dům k pronájmu jako alternativu ke stávajícímu bytovému fondu se jevil jako vhodný nápad jak přilákat do obce mladé rodiny, které si na stavbu rodinného domu netroufnou, ale nechtějí žít na vesnici v bytě,“ uvádí starosta obce Jan Bezděk.

Vznikl tak nápad zbourat starou stodolu a na místo ní postavit rodinný domek se zahradou. „Díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje ve výši 3.000.000,-Kč byl postaven dvoupodlažní rodinný dům o celkové dispozici 5+kk se stáním pro automobily, domovní čistírnou a retenční nádrží na dešťovou vodu,“ doplnil Bezděk. Rodinný dům stojí v blízkosti hlavní silnice vedoucí do Pitárné v klidné části obce nedaleko mateřské školy. Noví obyvatelé domu mohou v obci využít veškeré občanské vybavenosti – smíšeného zboží, obecního úřadu, mateřské školy či hospůdky. Dům byl nabídnut veřejnosti k pronájmu a nájemníci vzešlí z výběrového řízení se budou do domu stěhovat již v září letošního roku.

Prvním domem k pronájmu to ale v Dívčím Hradě nekončí. „Již nyní stavíme ve stejné lokalitě další rodinný domek k pronájmu, jehož stavba byla taktéž podpořena z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Tentokrát půjde o jednopodlažní domek s dispozicí 5+kk s příslušenstvím. O tento domek byl taktéž zájem z řad mladých rodin,“ doplňuje Bezděk a uvádí, že v dané lokalitě navíc vznikly 3 další pozemky pro stavbu dalších domů. Ty už ale nebude stavět obec, ale nabídne pozemky k prodeji zájemcům, kteří se zaváží vystavět na pozemcích rodinné domy do 5 let od prodeje pozemků.

„Chtěl bych tímto poděkovat Moravskoslezskému kraji, především Odboru regionálního rozvoje a cestovního ruchu pod vedením pana náměstka Jana Krkošky. Díky těmto dotacím jsme v Dívčím Hradě ukázali, že i takto malá vesnice v česko-polském příhraničí může přilákat nové mladé rodiny a nabídnout vysoký standard bydlení na venkově,“ uzavírá starosta Bezděk.

Zdroj: OÚ Dívčí Hrad