BRUNTÁLSKO | Nedostatek praktických lékařů by měl pomoci řešit společný projekt Moravskoslezského kraje, krnovské nemocnice a Horního Benešova na Bruntálsku. Všeobecným praktickým lékařům a praktickým lékařů pro děti a dorost nabízí kraj také individuální dotaci na úhradu nákladů spojených se specializačním vzděláváním.
Cílem dotace je získat kvalifikované lékaře pro zajištění primární zdravotnické péče obyvatel Moravskoslezského kraje a zlepšit tak její dostupnost. „Statistické údaje ukazují, že průměrný věk všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost je 56 let. To může časem znamenat problém v zajišťování primární péče o pacienty. Dotacemi chceme podpořit vzdělávání mladých, zatím ještě neatestovaných, praktických lékařů, kteří v budoucnu tuto péči v regionu zajistí. Je důležité, aby se zkušení lékaři věnovali svým nástupcům, předali jim své znalosti a zkušenosti. Chceme jim to usnadnit a motivovat je,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.
Dodal, že letos už kraj přispěl na vzdělávání sedmi lékařům, kteří o individuální dotaci požádali, celkově přes 363 tisíc korun. Mezi úspěšnými žadateli byla i jedna lékařka z Bruntálska, kde je nedostatek praktiků velmi citelný. I proto chce v této části regionu vedení Moravskoslezského kraje vyzkoušet unikátní projekt.
„Dohodli jsme se s vedením krnovské nemocnice, kterou zřizuje kraj, a představiteli Horního Benešova, že v tomto městě zřídíme čtyři ambulance – dětskou, gynekologickou, zubní a ordinaci praktického lékaře pro dospělé. Horní Benešov zajistí budovu a potřebné prostory, Moravskoslezský kraj ordinace kompletně vybaví, včetně potřebné zdravotnické techniky. Poté vypíšeme výběrové řízení na poskytovatele zdravotní péče. Pokud by se nenašel žádný zájemce, pomohla by s personálním obsazením krnovská nemocnice,“ popsal plány náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.
Předpokládá, že by tyto ordinace mohly pacientům začít sloužit už příští rok. Moravskoslezský kraj počítá s náklady zhruba 4,5 milionu korun.