BRUNTÁLSKO | Již tři děti skončily v péči lékařů Krnovské nemocnice poté, co je na Bruntálsku uštkla zmije. V jednom případě šlo o těžký průběh otravy.

Foto: ilustrační Pixabay

První letošní útok hada se odehrál v dubnu. „Jedenáctiletá dívka z Janova běžela přes zahradu a ucítila prudší štípnutí v oblasti lýtka. Původně si myslela, že se popálila o kopřivu, ale její maminka, která je zdravotní sestra, si místo prohlédla a uviděla podezřelé stopy po kousnutí. Dívku alergičku dopravila do nemocnice, kde jsme ji hospitalizovali. Průběh byl obvyklý a bez komplikací,“ řekla primářka dětského oddělení Krnovské nemocnice Marie Žaloudíková.

Koncem května uštknul had čtyřletou dívku na předzahrádce domu v Horním Benešově. „Rodiče hada neviděli, ale byly zřetelné ranky po kousnutí na noze. Došlo k rychlému rozvoji otoku a krevních podlitin. Dívku jsme přijali na JIP dětského oddělení. Vzhledem ke zhoršování jejího stavu, kdy otok a podlitiny postupovaly až do oblasti podbřišku, jsme se rozhodli dívku letecky přeložit do Fakultní nemocnice v Olomouci. Tam byli připraveni v případě zhoršení stavu malé pacientky aplikovat antisérum. Naštěstí k tomu nedošlo a dívenka byla na doléčení přivezena zpátky k nám,“ popsala dramatický průběh otravy primářka Žaloudíková.

K poslednímu uštknutí došlo před několika dny v Malé Morávce. Dvanáctiletý chlapec pobýval s rodiči na dovolené v horách. S bratrancem našli zmiji a šli na to upozornit rodiče a další příbuzné. „Ti chlapcům nevěřili. Jeden z dospělých dokonce pobídl hocha k tomu, aby ji chytil, kdy údajně spoléhal na případnou plachost zvířete. Hoch se zmiji snažil zvednout na klacku. Když se mu to nedařilo, chtěl ji chytit rukou. V tu chvíli jej kousnula do prstu,“ sdělila primářka Žaloudíková. S oteklou rukou a podlitinami byl chlapec několik dní hospitalizován v Krnovské nemocnici.

Co se děje po kousnutí zmijí obecnou

Každá reakce je jiná a zmije pokaždé použije různé množství jedu. V místě uštknutí se většinou šíří bolestivý otok a vznikají krevní podlitiny. Mezi další příznaky otravy patří pocení, zvracení, zrychlení tepové frekvence. U závažnějších otrav může dojít k poklesu krevního tlaku, bledosti, otokům jinde než v místě kousnutí, dechovým obtížím a smrtelně nebezpečnému anafylaktickému šoku (ten se projevuje většinou jen u silných alergiků např. na včelí píchnutí, starších osob a malých dětí).

První pomoc po uštknutí

  1. zachovat klid, uložit uštknutého do stínu, podávat studené tekutiny
  2. zorganizovat transport do nemocnice, nejlépe vozem záchranné služby
  3. šetrně manipulovat s poraněnou končetinou a snažit se ji znehybnit, zajistit zvýšenou polohu a chladit.

POZOR JED SE NIKDY NEVYSÁVÁ! MÍSTO UŠTKNUTÍ SE NEROZŘEZÁVÁ! KONČETINA SE NEZAŠKRCUJE!

Děti po kousnutí hadem patří do nemocnice vždy! Nelze odhadnout reakci dětského organismu na hadí jed (ani časový nástup možné reakce).

Nemocniční péče o uštknutého pacienta

V nemocnici se aplikují léky tlumící celkovou reakci na hadí jed: hormonální léky, léky proti alergii, otoku, léky od bolesti, antibiotika snižující riziko zánětu v místě kousnutí a místě podlitin. Místo se chladí, pacient se polohuje, dbá se na dostatečný přísun tekutin. Nejzazší možností je aplikace antiséra. To se řídí velmi přísnými pravidly a je spíše výjimečné, protože reakce na antisérum mohou být neméně závažné jako na samotný jed.

Smrt hrozí ojediněle

Smrtelné účinky jedu zmije obecné jsou vzácné. Nejnebezpečnější jsou pro malé děti zhruba do 3 let. A také pro pacienty, kde vznikne otok v oblasti krku, hlavy, dýchacích cest, eventuálně pro alergiky se závažnými reakcemi na jed jiných zvířat (včely, sršni atd.) u kterých dojde rychle k rozvoji anafylaktického šoku s velkým poklesem krevního tlaku a kolapsem krevního oběhu a dýchání.

Zdroj: SZZ Krnov