BRUNTÁL | Území pod Uhlířským vrchem se může v následující letech proměnit ve volnočasovou herní zónu, a přitom si zachovat ráz klidného přírodního prostředí s příměstským lesem. Takový rozvoj oblíbené lokality na okraji Bruntálu předpokládá architektonická studie, kterou si v minulých měsících nechalo zpracovat město.

Foto: MěÚ Bruntál

S vybudováním volnočasové zóny pod Uhlířským vrchem se počítalo již v osmdesátých letech minulého století. Navrhovaná síť upravených běžeckých tras s informačními tabulemi měla navazovat na tehdy existující zázemí pro konání sportovních a kulturních akcí se sociálním zařízením, možností občerstvení a venkovním amfiteátrem, jehož jeviště mělo být zastřešeno. Místo zvané jednoduše „areál“ se nacházelo pod současným pohřebištěm. Poblíž mělo vzniknout také například minigolfové hřiště.

Později tyto plány vzaly za své. Město se potýkalo s akutním nedostatkem stavebních parcel, zatímco „areál“ chátral, takže lokalita pod současným pohřebištěm byla v novém tisíciletí využita k zástavbě rodinnými domy.

To však nic nezměnilo na přitažlivosti svahů Uhlířského vrchu, zejména lesa protkaného stezkami, coby místa aktivního odpočinku pro lidi všech věkových kategorií a ve všech ročních obdobích.

Město tedy neupustilo od záměru využití potenciálu, který Uhlířský vrch nabízí. Ba právě naopak.

Rada města v loňském roce schválila zadání veřejné zakázky na vypracování studie, jejímž cílem je nastínit možnosti využití turisticky atraktivní lokality Uhlířského vrchu a příměstského lesa především pro volnočasové aktivity obyvatel města, rodin s dětmi, návštěvníků Bruntálu a turistů.

Výsledky byly prezentovány radním počátkem října. Vypracovaná studie představuje ideové provozní a prostorové řešení lokality a má sloužit jako podklad pro dopracování dílčích částí. Konkrétní projekty, vyčíslení jejich nákladů a především samotné realizace přijdou na řadu v příštích letech.

Areál by měl podle studie nabídnout dostatek zajímavých příležitostí pro atraktivní trávení volného času a sportovního vyžití v blízkosti přírody a města, kde návštěvník stráví půl dne i celý den.

Ústředním tématem je cesta vody s odkazem na vodovodní systém, prameny, studánky a Vodárenský potok, okolo kterého je naplánována řada aktivit, jako jsou můstky, zpevněný brod, ohniště, kuličkodráha, balanční hřiště či vodní hřiště.

Poblíž hliněného pumptracku, který vznikne na louce pod Uhlířským vrchem díky hlasování občanů v participativním rozpočtu, je navržena lesní tělocvična, ještě výše, na křížení stávajících pěšin, kiosek s občerstvením a zázemím pro návštěvníky. Nad bývalou sjezdovkou bude místo pro vyhlídkovou platformu a poblíž vznikne také fotopoint.

Na cestě k lipové aleji podél zahrádek a pohřebiště má vzniknout naučná stezka s nově vysázeným stromořadím.

Areál by však měl i nadále zůstat klidovým odpočinkovým územím. Záměrem je zachovat důstojnost Uhlířského vrchu s kostelem Panny Marie Pomocné jako historicky významného poutního místa. Nezbytné je podle studie zachování přírodního charakteru lesa a dostupnost údržby.

„Líbí se mi, jak jsou ve studii vymyšlené komunikace, zejména páteřní cesta v podobě napojení od pohřebiště směrem k lesu, kde byl měl být uzlový bod s vodou, elektřinou a občerstvením. Za nejdůležitější považuji právě infrastrukturu a přístup do jednotlivých míst včetně cest pro lesní techniku, protože teprve poté je možno realizovat nápady na sportovní a kulturní vyžití. Celkově jsou trasy koncipovány velmi systematicky,“ konstatoval starosta města Martin Henč.

„Město nechalo zpracovat ideový návrh ve formě architektonické studie, který načrtl možné směry rozvoje celé lokality pro volnočasové využití, a to nejen pro naše občany, ale také pro turisty, kteří by mohli v Bruntále nalézt další turistický cíl a důvod k návštěvě města. Předpokládám, že v brzké době bude zahájena projektová příprava konkrétních částí, které by pak mohly být realizovány v blízkém časovém období,“ doplnil místostarosta Petr Rys.

Zdroj: MěÚ Bruntál