BRUNTÁL | Celkem tři projekty předložili obyvatelé města v rámci tzv. participativního rozpočtu, kdy mohou lidé sami navrhovat k realizaci své nápady a přímo rozhodovat o využití půl milionu korun z městských peněz.

Foto: koláž MěÚ Bruntál

BRUNTÁL | První předložený projekt rozvíjí záměr rozšířit nově opravené autobusové nádraží pod Společenským domem o elektronickou informační tabuli s pravidelně aktualizovanými odjezdy autobusů. Tabule by podle předkladatelů měla mít dobrou viditelnost a sloužit všem, kteří potřebují na místě vědět, kdy přesně (případně s jakým zpožděním) jim pojede autobus. Kalkulované náklady na realizaci činí 497 504 korun.

Druhý projekt počítá s výstavbou tzv. hliněného pumptracku v místech, kde končila sjezdovka pod Uhlířským vrchem. Pumptrack je uměle vytvořený okruh pro kola či koloběžky s vlnkami a klopenými zatáčkami, které jezdci umožňují udržovat a zvyšovat rychlost. Dráhu lze projíždět bez šlapání či odrážení, princip jízdy spočívá v tom, že kolo nebo koloběžka jsou poháněny setrvačností, kdy jezdec pomáhá udržovat pohyb změnou těžiště, tedy pohybem svého těla (střídavým přenášením váhy na přední a zadní kolo). Projekt předpokládá plné využití částky 500 tisíc korun.

Cílem třetího projektu je nabídnout všem věkovým skupinám univerzální, multifunkční a moderní prostor pro pořádání různých akcí, od jednorázových po pravidelně se opakující. Nový a netradiční prostor by mohl být využit k pořádání výstav, koncertů či různých volnočasových aktivit – od kroužků pro nejmenší po setkávání těch nejstarších. Předkladatelé nabízejí i možnost propojení různých akcí dohromady – například moderní umění s hudbou a jídlem. Využít by chtěli volných prostor v objektu nad restaurací s pivovarem Hasič. Náklady jsou spočítány na půl milionu korun.

„Jsem velmi rád, že lidé jsou stále aktivnější a mají zájem o veřejné dění, který vyjadřují nejen pasivní účastí, ale hlavně předkládáním konstruktivních návrhů. Není jednoduché vymyslet cokoliv smysluplného a především uskutečnitelného, najít místo, optimální technické řešení, vyjednat vše potřebné, získat veřejnou podporu a dotáhnout projekt až k realizaci. Všichni předkladatelé si zaslouží úctu a poděkování za předložené návrhy, protože všechny mohou být pro naše město přínosné,“ komentoval předložené návrhy místostarosta Petr Rys, který má ve své gesci také participativní rozpočet.

Zdroj: MěÚ Bruntál