MSK | V Ostravě se otevřely nové zubní ordinace, stomatologové přibudou také v jiných částech regionu. I díky Moravskoslezskému kraji, který za poslední dva roky financoval rozvoj zubní péče na svém území 50 miliony korun. 

Foto: MSK

Společnost AJNA dental clinic s.r.o., která v Ostravě provozuje také zubní pohotovost, otevřela nové zubní ordinace. I díky Moravskoslezskému kraji, který jí na pořízení dvou stomatologických křesel poskytl 2milionovou individuální dotaci.  Klinika tak mohla přijmou 1850 nových pacientů. Moravskoslezský kraj každoročně podporuje nově vznikající i stávající zubní ordinace na svém území, nedostatek zubařů pomáhá řešit také individuálními dotacemi.  

 

„Problém s nedostatkem zubařů trápí nejen náš region, je to celorepublikové téma. Spousta lidí nemá vlastního zubaře a své potíže řeší na zubní pohotovosti. Aktuálně u nás chybí 150 stomatologů. Kraj pomáhá tento problém řešit, tato situace je dlouhodobě neudržitelná. Mimo jiné nedávno jsme s městem Ostravou přispěli Ostravské univerzitě přes 14 milionů korun na podporu nového oboru zubní lékařství na lékařské fakultě,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že vloni kraj na zřízení zubních ambulancí uvolnil 12,3 milionu korun. „Letos už to bylo přes 21 milionů. Peníze šly na nákup zubařských křesel, rentgenů a dalšího stomatologického zařízení v krajských nemocnicích a zubních pohotovostech v okresech. O rozdělení dalších prostředků do stomatologie rozhodne červnové zastupitelstvo,“ dodal hejtman Ivo Vondrák. Upozornil, že kraj ze zákona odpovídá za zajištění a organizaci zubní pohotovosti v regionu.

 

„Nikde však není určeno, v jakém rozsahu a jakou formou. Zubní pohotovost v jednotlivých okresech tedy zajišťujeme v našich krajských nemocnicích, a protože v Ostravě krajskou nemocnici nemáme, přispíváme na provoz skoro 3,5 milionu ročně AJNA Dental Clinic, aby tuto službu lidem s bolavými zuby poskytovala. Krajským nemocnicích přispíváme na provoz zubní LPS okolo 7,5 milionu ročně. Staráme se také o to, aby zubní pohotovostní ambulance byly kvalitně vybaveny,“ upřesnil náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

 

Dodal, že na letošní rok kraj vyhlásil také nový dotační program na podporu primární péče, tedy na zajištění vybavení nově vzniklých ordinací praktických lékařů a zubařů nebo ordinací, v nichž došlo ke generační obměně. O rozdělní jednoho milionu korun rozhodnou krajští zastupitelé v červnu. 

Zdroj: MSK

Foto: MSK

Foto: MSK

 

Podpora stomatologie v Moravskoslezském kraji: 

Název projektu Žadatel Rok podpory Schválené prostředky (v Kč) Forma podpory
Zvýšení kvality primární péče v zubní ordinaci ORLOVÁ DENTAL s.r.o. 2023 150 000 individuální dotace
Zřízení zubních ambulancí na Bruntálsku a Krnovsku vč. zřízení zubní laboratoře Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, p.o. 2023 15 000 000 investiční příspěvek do fondu investic
Pořízení stomatologických křesel Nemocnice Karviná-Ráj, p.o. 2023 5 000 000 investiční příspěvek do fondu investic
Pořízení stomatologického křesla Nemocnice Třinec, p.o. 2023 1 000 000 investiční příspěvek do fondu investic
Zubní centrum Svět úsměvů Svět úsměvů s.r.o. 2022 300 000 individuální dotace
Pořízení dvou zubařských křesel AJNA dental clinic s.r.o. 2022 2 000 000 individuální dotace
Podpora vzniku nového studijního programu Zubní lékařství na Ostravské univerzitě Ostravská univerzita 2022 14 334 000 individuální dotace
Zřízení zubních ambulancí Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o. 2022 2 500 000 investiční příspěvek do fondu investic
Zřízení zubní ambulance Město Albrechtice, Bruntál a Rýmařov Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, p.o. 2022 7 500 000 investiční příspěvek do fondu investic