ČR | Premiér Petr Fiala v důsledku nočního napadení Ukrajiny vojsky Ruské federace svolal na čtvrtek 24. února 2022 mimořádné jednání Bezpečnostní rady státu. Bezpečnostní rada státu znovu prověřila připravenost všech složek státu na důsledky ruské agrese vůči Ukrajině a na možné další scénáře vývoje bezpečnostní krize na východě Evropy a rozhodla také o konkrétních krocích vyjádření nesouhlasu vůči nepřátelským krokům Ruské federace a naopak na pomoc napadené Ukrajině.
Bezpečnostní rada státu na mimořádném zasedání reagovala na další zhoršení bezpečnostní situace na východě Evropy poté, co vojska Ruské federace bezdůvodně a bezprecedentně napadla území suverénní a nezávislé Ukrajiny.
„I po dnešním jednání Bezpečnostní rady státu chci znovu ujistit všechny občany České republiky, že v tuto chvíli nejsou žádné informace ani signály o tom, že by naší zemi nebo jejím občanům hrozilo jakékoliv bezprostřední nebezpečí. Postupujeme jasnými kroky, ať už k zajištění bezpečnosti České republiky a jejích občanů, tak politickými kroky, které vyjádří naší podporu Ukrajině a vyjádří také náš nesouhlas vůči postupu Ruska a jeho agresivní politice,“ uvedl po jednání předseda vlády Petr Fiala.
V reakci na vystupňovanou ruskou agresi rozhodla Česká republika o odvolání souhlasu se zřízením Generálních konzulátů Ruské federace v Brně a Karlových Varech, což znamená, že tyto konzuláty musí neprodleně ukončit činnost a jejich zaměstnanci jsou vyhoštěni z České republiky. Současně ministr zahraničních věcí na protest proti postupu Ruska a Běloruska rozhodl o povolání českých velvyslanců v Rusku a Bělorusku na konzultace do vlasti. Česká republika také přerušuje činnost generálních konzulátů ČR v Petrohradu a Jekatěrinburgu. „Pozastavíme také náběr vízových žádostí ruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů,“ doplnil předseda vlády.
Bezpečnostní rada státu projednala také další humanitární pomoc pro postiženou Ukrajinu. „Na dnešní Bezpečnostní radě státu jsme se rozhodli uvolnit bezprostředně 50 milionů korun a následně dalších 250 milionů, tedy dohromady 300 milionů korun, na humanitární pomoc Ukrajině. Ministerstvo vnitra také spouští informační servis pro ukrajinské občany v České republice,“ upřesnil premiér Fiala. Česká republika má zároveň připraven čtyřstupňový plán na zvládnutí případné uprchlické vlny občanů Ukrajiny.
Bezpečnostní rada státu řešila i otázku zásobování České republiky strategickými energetickými surovinami – ropou a zemním plynem. „Chci občany v této souvislosti ujistit, že Česká republika je připravena i na případné výpadky dodávek těchto surovin. Máme zde zásobníky, máme dostatečné zásoby a jsme schopni případné snížení nebo výpadek dodávek řešit. Víme také, že konkrétní kroky dělá i Evropská unie. Předsedkyně Evropské komise Usrula von der Leyenová mě ujistila a řekla to poté i veřejně, že jsou připraveny dohody s dodavateli z třetích zemí, kteří by v případě omezení nebo výpadku energetických dodávek z Ruska, máme na mysli především plyn, by je byly schopny nahradit a tyto výpadky pokrýt,“ uvedl premiér Petr Fiala.
Bezpečnostní rada státu konstatovala, že Česká republika bude i nadále své kroky úzce koordinovat s partnery v Severoatlantické alianci a Evropské unii a je odhodlána i na mezinárodní úrovni prosazovat vůči Ruské federaci co nejtvrdší ekonomické a diplomatické sankce.