KRNOV | Na Cvilíně skončila rekonstrukce trojdílné barokní kaple, která sousedí s poutním kostelem Panny Marie Sedmibolestné. Práce za 120 tisíc korun provedla firma Petra Malinovského. Investorem bylo město Krnov, které je vlastníkem pozemků v bezprostředním okolí kostela a tedy i kaplí křížové cesty.

Foto: MěÚ Krnov

„Oprava trvala od podzimu loňského roku. Půlroční „nicnedělání“, kdy po oklepání staré omítky zůstala  kaple rozdělaná, bylo mnohým trnem v oku. Bylo ale třeba, aby podmáčené zdivo kaple dostatečně vyschlo. Teprve potom jsme se mohli pustit do statického zajištění bočních kaplí, doplnění omítek a závěrečného nátěru v barvách kostela. Dříve bílá kaple tak dostala úplně jiný kabát, stejný, jaký můžeme vidět na historických fotografiích,“ uvedl Vlastimil Štverák z odboru veřejných zakázek. Repasí prošel i okapový chodník a mříže prostřední kaple. Prostor uvnitř ní chce město opravit v příštím roce.

Na Cvilíně, který je vyhledávaným poutním i turistickým místem, probíhají také další práce. „Pracovníci Technických služeb Krnov před kostelem postupně čistí části původních štětových cest od nánosů a trávy a provádějí běžnou údržbu okolní zeleně. Chystáme obnovu stezky nad Petrovým dolem a ještě letos bychom chtěli opravit kamennou stezku pod cvilínskými schody v Městské ulici, kde bude odkryta, očištěna a doplněna původní kamenná dlažba, která je v současnosti schovaná pod asfaltem a nánosy hlíny. Jestli to ale stihneme, nevíme. Budeme muset opakovat výběrové řízení, jelikož jsme nenašli partnera, který by byl schopen a ochoten zakázku realizovat. V tomto roce jsme chtěli ještě přemístit zastávku MHD, která zasahuje do prstence kapliček, ale, jak jsme zjistili, není to vzhledem k omezenému prostoru na vrchu Cvilína možné. Na podzim alespoň opravíme nástupní ostrůvek,“ uzavřel místostarosta Michal Brunclík.