MSK | Mohou ohrozit bezpečnost a plynulost silničního provozu změnou jízdních vlastností vozidla, především delší brzdnou dráhou vozidla, nevhodně zajištěným nákladem či poškodit pozemní komunikaci. Přetížená vozidla jsou v hledáčku moravskoslezských dopravních policistů z tzv. „kamion týmu“. V našem kraji tento třicetičlenný tým působí již 12 let a provádí cílené kontroly zaměřené na kontrolní vážení vozidel, ale také na kontroly dodržování doby jízdy, přestávek, přepravu nebezpečných látek, na celkový technický stav vozidel a kontrolu potřebných dokladů.
A jak taková kontrola vážení probíhá? Policisté si vytipují vozidlo, které následně odkloní a doprovodí na kontrolní stanoviště. Řidiči jsou povinni hlídku následovat a na výzvu policisty vozidlo podrobit nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení. Toto vážení může zahrnovat jak kontrolu hmotnosti vozidla nebo jízdní soupravy, poměr hmotností vozidel v jízdní soupravě, rozložení hmotnosti na nápravy, skupiny náprav, tak i kontrolu rozměrů vozidla nebo jízdní soupravy včetně nákladu nebo kontrolu dodržení podmínek spojitelnosti vozidel v jízdní soupravu.
Pokud policista při kontrolním vážení zjistí nedostatky v podobě přetížení vozidla, zakáže řidiči další jízdu do doby odstranění závady. Řidiči pak na místě hrozí v příkazním řízení pokuta do 15 tisíc korun, ve správním řízení to pak může být až 30 tisíc korun.
Po novelizaci zákona o pozemních komunikacích byla od 1. ledna 2022 navýšena sankce za odmítnutí kontrolního vážení na 100 tisíc korun. Tuto částku uložili moravskoslezští policisté mezi prvními v republice, a to hned v prvním lednovém týdnu. V případě přetíženého vozidla jsou policisté podle tohoto zákona také oprávněni na místě vybírat kauce ve výši až 50 tisíc korun. Ve správním řízení pak provozovateli (dopravci) hrozí pokuta až 500 tisíc korun.
A ještě něco málo ze statistiky. Moravskoslezští policisté v loňském roce provedli kontrolní vážení u 948 vozidel či jízdních souprav, přičemž u více jak poloviny z nich zjistili přetížení nebo nedodržení rozměrů. Celkem za tato porušení udělili 572 pokut ve výši téměř 9,5 milionů korun. Za první čtvrtletí letošního roku policisté realizovali již 402 kontrolních vážení a ve 165 případech za zjištěné nedostatky udělili pokuty ve výši přes 2,5 milionů korun. V 31 případech pak policisté udělili sankci řidičům, kteří se s vozidlem odmítli vážení podrobit, z toho v 11 případech v plné výši 100 tisíc korun.
Dnes se na kontrolní vážení vozidel zaměřili dopravní policisté na stanovišti v Ostravě. Během prvních dvou hodin zkontrolovali 6 vozidel či jízdních souprav, přičemž u 4 vozidel zjistili jejich přetížení či překročení rozměrů. Řidiči byli policisty vyřešeni na místě v příkazním řízení, provozovatelé vozidel (dopravci) budou oznámeni příslušnému správnímu orgánu. Ve dvou případech policisté uložili kauci v celkové výši 20 tisíc korun.
Zdroj: Policie ČR